Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Tajemnicza rezygnacja prezesa Urzędu Regulacji Energetyki

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 11 grudnia 2013, 10:28

  • 0
  • Tagi: dymisja energetyka energia gospodarka ludzie URE
  • Powiększ tekst

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk zrezygnował ze stanowiska - poinformowała dziś rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska. Powody tej decyzji nie są jeszcze oficjalnie znane.

Marek Woszczyk pełnił funkcję prezesa URE od 1 czerwca 2011 r. Zgodnie z tegoroczną nowelizacją Prawa energetycznego, w terminie do 26 stycznia 2014 r. Prezes Rady Ministrów miał ogłosić konkurs na stanowisko Prezesa URE. Jak powiedziała Głośniewska, rezygnacja została złożona na ręce premiera, ale nie ma jeszcze informacji czy została przyjęta.

URE zapewnia, że rezygnacja w żaden sposób nie zaburza toczących się postępowań taryfowych. "Departament odpowiedzialny za zatwierdzanie taryf jest nadzorowany przez wiceprezesa Macieja Bando" - wyjaśniła Agnieszka Głośniewska. Zgodnie z prawem, w razie przyjęcia rezygnacji Prezesa URE jego obowiązki - do czasu powołania nowego - pełni Wiceprezes URE. Z mocy ustawy, nie może on jedynie zwalniać przedsiębiorstwa energetycznego z obowiązku przedkładania taryf do zatwierdzenia lub też cofnąć takiego zwolnienia.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki jest centralnym organem administracji rządowej powołanym na mocy ustawy Prawo energetyczne, do realizacji zadań z zakresu regulacji gospodarki paliwami i energią oraz promowania konkurencji.

Kompetencje Prezesa URE obejmują m.in. udzielanie i cofanie koncesji oraz zatwierdzanie i kontrolowanie stosowania taryf dla paliw gazowych, energii elektrycznej i ciepła, uzgadnianie projektów planów rozwoju przedsiębiorstw energetycznych, wyznaczanie operatorów systemu przesyłowego, systemu dystrybucyjnego, magazynowania i skraplania gazu ziemnego, kontrolowanie wypełniania przez właściciela sieci przesyłowej oraz operatora systemu przesyłowego gazowego obowiązków, kontrolowanie standardów jakościowych obsługi odbiorców oraz kontrolowanie na wniosek odbiorcy dotrzymania parametrów jakościowych paliw gazowych i energii elektrycznej.

Według nieoficjalnych doniesień medialnych, Woszczyk miałby ubiegać się o stanowisko prezesa PGE w konkursie rozpisanym po rezygnacji Krzysztofa Kiliana.

(PAP)

wkr/ drag/

Komentarze