Kaleta: Luka VAT się zmniejsza, bo mafiom utrudniono kradzieże
Luka VAT zmniejsza się, bo mafiom vatowskim utrudniono okradanie Polaków; umożliwiła to reforma prokuratury i nacisk na śledztwa vatowskie w połączeniu z zaostrzeniem kar - oświadczył w sobotę wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta
Czytaj też: Premier: W ciągu pięciu ta zmniejszyliśmy lukę VAT o połowę
LukaVAT się zmniejsza, bo mafiom vatowskim (często to międzynarodowe grupy przestępcze) utrudniono okradanie Polaków. Przede wszystkim reforma prokuratury i nacisk na śledztwa vatowskie w połączeniu z zaostrzeniem kar do 25 lat stworzyły tzw efekt mrożący - napisał w sobotę na Twitterze wiceszef MS Sebastian Kaleta.
Według niego, jeśli poprzez karuzelę vatowską pieniądze kilkukrotnie okrążyły świat, dzisiaj po prostu nie zawsze można je odnaleźć. Dlatego - jak podkreślił - sukces w walce z mafiami vatowskimi to przede wszystkim prewencja. „Polaków dziś trudniej okraść, budżet przestał przeciekać. Są miliardy na inwestycje” - napisał też Kaleta.
W sobotę na antenie TVN24 w cyklu „Superwizjer” wyemitowano program „Kłamstwo vatowskie” o tzw. przestępcach podatkowych i zakładaniu spółek mających wyłudzać VAT. Na portalu TVN24 napisano m.in.: W latach 2018-2019 Skarb Państwa, według Ministerstwa Finansów, na oszustwach vatowskich stracił prawie 17 miliardów złotych, a odzyskał zaledwie 150 milionów. To mniej niż jeden procent kwoty. Z kolei Prokuratura Krajowa nie potrafi podać dokładnych danych na temat strat.
Do programu TVN24 odniósł się na Facebooku premier Mateusz Morawiecki, który napisał, że twórcy najnowszego wydania Superwizjera w telewizji TVN24 podjęli tyleż brawurową, co totalnie zafałszowaną próbę zdyskredytowania polityki fiskalnej rządów Zjednoczonej Prawicy. „Brawurową – przede wszystkim w zakresie tego, jak autorzy rozmijają się z faktami, jak oszczędnie nimi dysponują i jak w ten sposób tworzą fałszywy obraz rzeczywistości” - napisał szef rządu.
Czytaj też: Dziesiątki mld zł w budżecie, dzięki uszczelnieniu VAT
Prawda jest taka, że od 2015 roku zmniejszyliśmy lukę VAT o około połowę. To nie jest zmiana statystyczna. To jest prawdziwa rewolucja w zarządzaniu budżetem państwa. Tylko w okresie 2016-2019 wpływy z poszczególnych podatków wzrastały następująco: wpływy z VAT o 47 proc., z PIT o 46,7 proc., z CIT o 54,7 proc. - dodał premier.
Do wpisu dołączona była plansza obrazująca zmniejszenie luki VAT od 2015 r. (24,3 proc.) do 2019 r. (12 proc.) - czyli o połowę. Na drugiej planszy zobrazowano wzrost przychodów z VAT od 2015 r. (123,1 mld zł) do 2020 r. (184,6 mld zł) - wzrost także o 50 proc.
PAP/mt