Nowy rok = nowe podatki
Na nadchodzący rok fiskus przygotował przedsiębiorcom kilka istotnych zmian dotyczących VAT i podatku dochodowego. Złe wieści dla firm działających w formie spółek komandytowo-akcyjnych - stracą zwolnienie, z którego mogły korzystać w ostatnich latach.
Najważniejsza zmiana podatkowa w CIT dotyczy objęcia tym podatkiem spółek komandytowo-akcyjnych (SKA). Zgodnie z przepisami, które zaczną obowiązywać od 2014 roku, dochód wypracowany przez takie spółki będzie opodatkowany na zasadach analogicznych, jak w przypadku spółek kapitałowych. Oznacza to, że podatek zostanie nałożony na poziomie spółki według stawki 19 proc. Opodatkowane też (również stawką 19 proc.) będą zyski wspólników otrzymywane od firmy np. w postaci dywidendy.
Od zasady tej są wyjątki. Jak poinformowała menadżer ze spółki Crido Taxand Agnieszka Wnuk, jeśli rok obrotowy spółki nie kończy się 31 grudnia 2013, spółka została założona przed 12 grudnia 2013 r. lub jej rok obrotowy został zmieniony przed tą datą, to podlega ona dotychczasowym (preferencyjnym) regulacjom do końca trwania ich obecnego roku obrotowego.
W innej sytuacji będą SKA powstałe po 11 grudnia 2013 r., w których rok obrotowy rozpoczęty w 2013 r. nie kończy się w dniu 31 grudnia 2013 r. lub w których dokonano zmiany roku obrotowego po 11 grudnia 2013 r. Takie spółki będą musiały na dzień 31 grudnia 2013 r. zamknąć księgi rachunkowe i sporządzić sprawozdanie finansowego. Ich pierwszy rok podatkowy rozpocznie się 1 stycznia 2014 r. i będzie trwał do końca przyjętego roku obrotowego.
Istotne zmiany czekają od 1 stycznia 2014 r. podatników VAT. Zgodnie z nowymi przepisami obowiązek podatkowy będzie powstawał co do zasady z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Obecnie moment powstania obowiązku podatkowego powiązany jest z chwilą wystawienia faktury, choć od tej zasady jest wiele wyjątków.
Wprowadzono odstępstwa od reguły, która mówi, że jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru, bądź wykonaniem usługi firma otrzymała całość lub część płatności (m.in. przedpłatę, zaliczkę, zadatek), to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty (utrzymanie dotychczasowej zasady). Wyjątki będą dotyczyć m.in. najmu, dzierżawy, leasing, dostaw energii, usług telekomunikacyjnych, dostarczania wody. W przypadku tych świadczeń obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą wystawienia faktury ostatecznej, nie później jednak niż z upływem terminu płatności.
Zmienią się też zasady fakturowania. Przepisy, które do tej pory były w rozporządzeniach, znajdą się w ustawie. Zmieni się termin wystawienia faktury. Będzie to nie później niż 15. dnia miesiąca od zakończenia miesiąca, w którym dokonano dostawy towarów lub wykonano usługę. W przypadku zaliczek - nie później niż 15. dnia miesiąca od zakończenia miesiąca, w którym otrzymano zaliczkę. Będzie możliwość wystawiania faktur przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi, a także przed otrzymaniem zaliczki, zadatku czy raty (termin ten ograniczono do 30 dni przed dostawą lub otrzymaniem zaliczki).
Zmiany dotyczące fakturowania oznaczają w praktyce wydłużenie terminu na wystawienie faktury, umożliwienie wystawienia wszystkich faktur za dany miesiąc w jednym dniu, wprowadzenie możliwości wystawiania faktur zbiorczych, które obejmą transakcje z całego miesiąca kalendarzowego.
Nowelizacja przewiduje też zmiany dotyczące zasad określania podstawy opodatkowania czy obniżania podstawy opodatkowania, a także odliczenia podatku naliczonego w przypadku nabycia towarów i usług, tzw. wewnątrzwspólnotowego nabycia oraz importu.
Zmienią się zasady opodatkowania sprzedawanych przez firmy towarów, wykorzystywanych do czynności opodatkowanych VAT. Sprzedaż takich towarów (maszyn czy samochodów używanych przez firmę) będzie podlegać opodatkowaniu VAT, nawet jeśli przy ich zakupie przedsiębiorca nie skorzystał z odliczenia VAT-u.
Od 1 stycznia 2014 r. na polski rynek wrócą samochody "z kratką". Firmy kupujące takie auta będą miały prawo do odliczenia 100 proc. VAT zawartego w ich cenie. W przypadku pozostałych samochodów osobowych wykorzystywanych w działalności gospodarczej podatnik będzie mógł odliczać 60 proc. VAT zapłaconego przy zakupie, nie więcej jednak niż 6 tys. zł. Ograniczenie to nie będzie dotyczyć tzw. vanów oraz pikapów, a także m.in. pojazdów o ładowności większej niż 500 kg, które na podstawie świadectwa homologacji zostaną uznane za pojazdy inne niż osobowe.
Ministerstwo Finansów planuje jednak w trakcie roku wprowadzenie zmian w odliczeniach VAT od samochodów osobowych kupowanych przez firmy. Komisja Europejska zgodziła się niedawno, by polscy podatnicy mogli odliczać połowę VAT zawartego w cenie samochodów, które nie w pełni wykorzystują w celach biznesowych. To samo dotyczyłoby odliczania VAT zawartego w cenie wydatków związanych z eksploatacją samochodów, takich jak wydatki na paliwo, naprawy, przeróbki, montaż. Dziś można odliczać cały VAT zawarty w cenie tych wydatków, z wyjątkiem paliwa, od którego w ogóle nie przysługuje obecnie prawo do odliczenia VAT.
(PAP), on
----------------------------------------------------------------------------
Polecamy wSklepiku.pl książkę:"Podatek VAT 2013/2014 w jednostkach sektora finansów publicznych z suplementem elektronicznym"
autorzy:Szyma Marcin, Tomala Grzegorz