Tarcza Finansowa PFR – o warunkach umorzenia subwencji
Około 7 tysięcy firm wciąż nie dostarczyło kompletnego umocowania osoby składającej wniosek o subwencję, a jest to niezbędne do umorzenia części pomocy z Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju 1.0 – czytamy w artykule Moniki Krześniak-Sajewicz na portalu interia.pl
Taki obowiązek firmy na siebie wzięły akceptując regulamin subwencji przyznawanych przez PFR. Firmy miały cały rok, aby się z niego wywiązać i większość z nich już to zrobiła – zostało trochę ponad 2 proc. firm, które wciąż zwlekają.
Około 5 tys. firm wciąż nie dostarczyło umocowań, natomiast około 2 tys. zostało zweryfikowanych negatywnie – przekazał Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR.
Wymóg ten jest ważny - jeśli firmy nie dostarczą umocowań w wymaganej formie, PFR będzie musiał je wezwać do zwrotu całości subwencji – czytamy na interia.pl.
To nie jest duża skala, ale apelujemy do firm, które tego jeszcze nie zrobiły, żeby dostarczyły te dokumenty przez bankowość elektroniczną - mówi Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Firmy mają jeszcze 2 miesiące, bo pierwsze decyzje o umorzeniach będą wydane 31 maja, a ostateczny termin to 14 dni roboczych od momentu wydania indywidualnej decyzji PFR – czytamy w tekście Moniki Krześniak Sajewicz.
Jeśli zabraknie umocowań osoby, która składała wniosek o subwencję w drodze bankowości elektronicznej, firma nie uzyska umorzenia subwencji i będzie musiała oddać całą sumę pomocy.
Jest to jedna z sytuacji, w których, w których PFR wyda decyzję o zwrocie subwencji w całości. PFR szczegółowo o tym informował. Chodzi o sytuacje, kiedy beneficjenci programu nie przedłożyli wymaganych dokumentów albo dostarczyli je nieprawidłowo lub niekompletnie.
To jest istotne, gdyż proces umorzeń właśnie się rozpoczął. Pierwsze firmy otrzymały w tym tygodniu propozycje wyliczonych kwot. Pierwsze decyzje odnośnie umorzeń zapadną 31 maja.
Łącznie umorzenia subwencji z Tarczy Finansowej 1.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dotyczą 346,8 tys. firm, które dostały 60,5 mld zł pomocy. Według szacunków PFR około 60-65 proc. tej kwoty zostanie umorzone. Natomiast blisko 42 tys. firm z 54 najbardziej poszkodowanych w pandemii branż, w ogóle nie musi zwracać nawet części subwencji - czytamy na portalu interia.pl.
Cała procedura dotycząca umorzeń, tak samo jak udzielanie subwencji, ma przebiegać w formie bankowości elektronicznej, jest w niej dostępny formularz umorzeń.
interia.pl/mt
Czytaj też: Tarcza Finansowa PFR: Już dziś ruszy wielkie wsparcie dla firm!