Zakończył się unijny Szczyt Społeczny w Porto
W piątek wieczorem zakończył się w portugalskim Porto Szczyt Społeczny UE z udziałem władz instytucji unijnych oraz 24 szefów państw członkowskich, wśród których był premier Mateusz Morawiecki. Uczestnicy spotkania podpisali Porozumienie Społeczne z Porto.
O podpisaniu dokumentu poinformował w kończącym wydarzenie przemówieniu gospodarz spotkania, premier Portugalii Antonio Costa. Przypomniał, że trzystronicowe Porozumienie przekazał osobiście szefowi Rady Europejskiej Charles’owi Michelowi.
“To historyczny dokument, gdyż podpisali się pod nim nie tylko politycy, ale też przedsiębiorcy i przedstawiciele organizacji pracowniczych” - dodał portugalski premier.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wskazała, że zapisane w piątkowym porozumieniu postanowienia są zbieżne z trzema filarami polityki KE do 2030 r., zaprezentowanymi w marcu.
“Wśród nich jest dążenie do zatrudnienia w UE na poziomie co najmniej 78 proc., coroczne szkolenia dla 60 proc. pracowników, a także redukcja grupy osób żyjących w ubóstwie o 15 mln obywateli Unii. Ten ostatni cel jest najważniejszy, gdyż przewiduje wyciągnięcie z ubóstwa aż 5 mln młodych ludzi” - podkreśliła von der Leyen.
Uczestniczących również w ceremonii zakończenia szczytu szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli wezwał wszystkie organy UE, państwa członkowskie i partnerów społecznych, którzy parafowali piątkowe porozumienie, do konkretnych działań na rzecz wypełnienia obietnic danych mieszkańcom Unii. Zaznaczył, że proces ten musi przebiegać w ramach konsensusu.
“Potrzebujemy zachowania jedności, aby wspólnie pokonać problemy, jakie przyniosła nam pandemia” - powiedział przewodniczący PE.
Sassoli przypomniał, że wyniki piątkowego spotkania zostaną przekazane do dyskusji podczas nieformalnego posiedzenia Rady Europejskiej zaplanowanego na sobotę. Odbędzie się ono również w Porto, w budynku Kryształowego Pałacu.
Czytaj też: Morawiecki: Polska przeznaczyła 10 proc. PKB na ochronę miejsc pracy
PAP/kp