Ranking innowacji – USA nie najlepiej, Polska nie najgorzej
W rankingu najbardziej innowacyjnych krajów na świecie sporządzonym przez agencję Bloomberga uwidacznia się słabnąca pozycja Stanów Zjednoczonych, podczas gdy jednocześnie pną się w górę kraje Dalekiego Wschodu; Polska natomiast konsekwentnie ściga pierwszą dwudziestkę. Dane prezentowane przez Bloomberga mogą niepokoić Amerykanów – informuje portal miamiherald.com
Można by sądzić, że w czasie globalnego zamieszania wywołanego przez pandemię Covid-19 oraz sprzecznych doniesień o słabej kondycji demokracji w Stanach Zjednoczonych, kwestie innowacyjności nie odgrywają większej roli. A jednak – jest wprost przeciwnie!
Innowacyjność to podstawowy wskaźnik pozwalający przewidywać gospodarczą przyszłość. W coraz większym stopniu żyjemy w post-industrialnej erze, w państwach, których gospodarki są oparte na wiedzy, a nowe innowacje oraz własność intelektualna w znacznie większym stopniu przekładają się na dobrobyt niż praca własnych rąk czy surowce – czytamy na portalu miamiherald.com.
W ranking innowacyjności 60 krajów agencji Bloomberg 2021 USA spadły na 11. miejsce z pozycji 9. rok wcześniej. Pierwsze miejsce zajmuje Korea Południowa, a za nią plasują się Singapur, Szwajcaria, Niemcy, Szwecja, Dania i Izrael. W ranking branych pod uwagę jest siedem kategorii, w tym badania i rozwój, produktywność, szkolnictwo wyższe oraz liczba patentów w odniesieniu do wielkości społeczeństwa.
Pewnych nadziei na poprawę sytuacji Stanów Zjednoczonych portal upatruje w obietnicach wyborczych Joe Bidena, zgodnie z którymi obecny prezydent USA ma wyasygnować 300 mld dol. na plan „Przyspieszenia innowacji w Ameryce” (ang. Innovate in America).
Polska awansowała w rankingu
Na odwrót niż Stany Zjednoczone, o dwa miejsca awansowała w rankingu innowacyjności Bloomberga 2021 Polska, plasując się na 23. pozycji. W zestawieniu najbardziej innowacyjnych krajów Polska wyprzedziła sąsiadów z Europy Środkowej – Czechów, Węgry i Słowację, ale także kraje z południa Europy – Grecję i Hiszpanię – informuje portal thefirstnews.com.
Szczególnie dobrze Polska wypadła w kategoriach wartości dodanej w produkcji, oraz tzw. „High-tech density”, określającej liczbę krajowych technologicznych spółek publicznych w proporcji do liczby firm na świecie. Niestety ostatnie miejsca w rankingu zajęły kraje Ameryki Łacińskiej.
miamiherald.com/thefirstnews.com/mt
Czytaj też: Firmy inwestujące w IT rozwijają się pięć razy szybciej