Opinie

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Skradziono skrzypce warte miliony

wSumie.pl

wSumie.pl

Nazywamy rzeczy po imieniu

  • Opublikowano: 29 stycznia 2014, 11:00

  • Powiększ tekst

W Stanach Zjednoczonych skradziono niezwykle cenne skrzypce wykonane przez Stradivariusa. 300-letni instrument zrabowano podczas napadu.

Spokojny wieczór na przedmieściach Milwaukee w stanie Wisconsin. Znany wirtuoz Frank Almond właśnie skończył koncert w  kampusie uniwersyteckim i udał się na parking. Miał przy sobie instrument, na którym grał - 300-letnie skrzypce znane jako Stradivarius Lipińskiego. Jego wartość szacowana jest na  około 3 miliony dolarów.

Na parkingu Almond został napadnięty przez bandytę, który zastraszył go pistoletem hukowym. Złodziej zabrał skrzypce i uciekł miniwanem. Policja w Milwaukee uważa, że bandyta wiedział, jak cenny instrument posiada Frank Almond. Inspektorzy policji uważają, że mogło to być przestępstwo o skali międzynarodowej.

Skradzione skrzypce to Stradivarius Lipińskiego. Jednym z pierwszych właścicieli skrzypiec był wielki polski wirtuoz Karol Lipiński. Instrument wyprodukowano w 1715. Na świecie jest ponad 600 stradivariusów: skrzypiec, altówek i wiolonczel. Są uznawane za  najlepsze instrumenty smyczkowe wszech czasów.

Więcej na wSumie.pl.

AP/IAR

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych