Italyexit: kolejny włoski bank wystawia podatnikom rachunek, tym razem na 25 miliardów euro
** Tydzień temu na naszym portalu opisałem jak Republika Włoska pogrąża się w długach, by oddalić w czasie kryzys w lokalnym systemie bankowym: Kolejny raz jako podatnicy płacimy za straty w systemie bankowym - tym razem rachunek wystawiły dwa włoskie banki:
Dziś pora na „update”, bo Włosi dopiero się rozpędzają.. Banca Monte dei Paschi di Siena SpA, najstarszy włoski bank z tradycjami sięgającymi średniowiecza, sięga właśnie do kieszeni podatników znajdując tam 25 miliardów euro. Co z tego ma włoskie państwo? Po stronie „ma”, nie ma NIC! Pozostają realne długi, które wzrosły w ciągu dwu tygodni o, bagatela, 42 miliardy euro. To około 2,3 proc. PKB tego kraju, które należałoby dodać do 133 proc. (niektórzy szacują ten wskaźnik na 137 proc.) jeszcze dwa tygodnie temu, bo tyle właśnie wynosił wtedy wskaźnik zadłużenia sektora publicznego do PKB Włoch.
Biurokraci z Brukseli i Frankfurtu robią oczywiście dobrą minę do złej gry: ECB supervisor defends role in Italian banking crisis:
Nie da się jednak ukryć, że europejska unia bankowa istnieje już tylko na papierze, a prawo UE i dyrektywa o upadłości i restrukturyzacji instytucji finansowych nie dotyczy Republiki Włoskiej.
Jedno trzeba Włochom przyznać: wychodzą z UE po cichu - bez zbędnego hałasu – przeciwnie niż uczynili to Brytyjczycy. Po „twardym” Brexicie tym razem mamy do czynienia z realnym Italyexit w wersji soft... - po cichu.