Opinie

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Pół roku najtańszego kredytu w historii

Lion’s Bank

Lion’s Bank

Lion’s Bank to nowy wymiar private bankingu. Zrywamy z wszelkimi schematami tradycyjnej bankowości. Nadrzędnym celem jest dla nas pomnażanie majątku Klientów. Kierując się zasadą "zarabianie, a nie oszczędzanie", stworzyliśmy niepowtarzalne narzędzia pozwalające Klientom osiągać wysokie zyski. Niezwykle ważnym obszarem naszego działania jest rynek nieruchomości.

  • Opublikowano: 5 grudnia 2013, 08:05

    Aktualizacja: 5 grudnia 2013, 08:07

  • Powiększ tekst

Rekordowo niskie stopy procentowe pozwalają zaoszczędzić 146 zł miesięcznie na każde pożyczone 100 tys. zł w formie kredytu hipotecznego zaciągniętego na 25 lat. Sytuacja ta powinna utrzymać się jeszcze do połowy przyszłego roku, czyli łącznie przez kilkanaście miesięcy.

Rozpoczynamy właśnie szósty miesiąc rekordowo niskich stóp procentowych – wszystko dzięki temu, że dziś po raz piąty z rzędu RPP podjęła decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Takiego rozstrzygnięcia trudno było się nie spodziewać, biorąc pod uwagę, że Rada zapowiadała utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie do połowy przyszłego roku.

Rata kredytu niższa o 21% niż 16 miesięcy temu

Najpewniej więc nie później niż w drugim kwartale 2014 r., zaczniemy obserwować wzrosty notowań wskaźnika WIBOR, na którym opiera się oprocentowanie większości kredytów hipotecznych w Polsce. Trzeba mieć bowiem świadomość, że stawka rynkowa (WIBOR) zmienia się najczęściej szybciej niż ta ustalana przez RPP. Efekty tych zmian mogą więc odczuć osoby, które posiadają kredyty lub chcą zaciągnąć hipoteczny dług wcześniej, niż dojdzie do pierwszej podwyżki stóp procentowych.

Póki co obie te grupy korzystają na rekordowo niskim koszcie kredytu. Pozytywne zmiany w tym względzie widać już od 16 miesięcy (choć do pierwszej w tym cyklu obniżki stóp procentowych doszło 13 miesięcy temu). Rata kredytu zaciągniętego w sierpniu 2012 r. na 25 lat i kwotę 300 tys. zł, z oprocentowaniem 6,6% (w tym 1,5 pkt. proc. marży), wynosiła na starcie 2046 zł miesięcznie. Od tamtego czasu notowania stawki WIBOR 3M spadły z 5,11% (sierpień) do 2,65%. Gdyby bank aktualizował wartość WIBORu na bieżąco, modelowy kredytobiorca mógłby dziś cieszyć się oprocentowaniem o jedną trzecią niższym i w konsekwencji ratą na poziomie 1608 zł miesięcznie. Jest to dokładnie czyli o 438 zł mniejszą (21,4%) niż 16 miesięcy temu.

Rok niskich stóp

Kredytobiorcy mogą się jeszcze spodziewać przynajmniej kilku miesięcy niskich rat. Wynika tak z zapowiedzi Rady i notowań kontraktów terminowych na stopę procentową (FRA). Za 6 miesięcy wyceniają one WIBOR 3M na 2,72%, a za 9 miesięcy na 2,86%. Co więcej, kontrakty na WIBOR 3M z horyzontem 21-miesięcznym notowane są na poziomie 3,6%. Gdyby do takiej zmiany rzeczywiście doszło, to rata modelowego kredytu wyniosłaby 1771 zł miesięcznie. To wciąż wyraźnie mniej niż w sierpniu 2012 r., kiedy rynek nie dyskontował jeszcze poluzowania polityki pieniężnej, do której doszło w listopadzie.

Bartosz Turek, Lion’s Bank

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych