Opinie

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Rosną inwestycje złoto

Jan Mazurek

Jan Mazurek

ekspert Domu Maklerskiego Michael / Ström. Od 1994 roku obecny na rynku kapitałowym. Prowadzi również działalność publicystyczną i edukacyjną w zakresie rynku kapitałowego, emisji obligacji i inwestycji alternatywnych. Posiada licencję maklera papierów wartościowych oraz certyfikat doradcy w Alternatywnym Systemie Obrotu rynku NewConnect.

  • Opublikowano: 5 grudnia 2013, 11:24

    Aktualizacja: 6 grudnia 2013, 09:03

  • 4
  • Powiększ tekst

W okresie trzech minionych kwartałów ludność na całym świecie kupiła więcej złota niż w całym ubiegłym roku. Na znaczeniu tracą inwestycje w funduszach, rosną natomiast inwestycje w złoto w postaci sztabek i monet.

Światowy popyt na złoto w okresie trzech kwartałów bieżącego roku, pochodzący ze strony jubilerów oraz osób lokujących oszczędności w sztabki, monety i medale wyniósł 2.896,5 ton i był o 26 proc. wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – wynika z raportu Światowej Rady Złota (ang. World Gold Council). Jest to jednocześnie najlepszy wynik w porównaniu z takimi samymi okresami z wcześniejszych lat. Należy dodać, że wielkość popytu konsumenckiego na złoto, jaką odnotowano za okres trzech kwartałów bieżącego roku była wyższa niż w całym ubiegłym roku a także we wcześniejszych latach.

Inwestycje w złoto w postaci sztabek, monet i medali wyniosły 1.252 tony i były o 36 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W tym popyt na monety wzrósł o 63 proc.

Inwestorzy w dalszym ciągu zamieniają wirtualne inwestycje w funduszach na złoto w postaci fizycznej. Do takich działań skłania ludzi niepewna sytuacja na rynkach finansowych i w gospodarce. Nie ustają obawy o los wiodącej waluty, jaką jest dolar amerykański.

Największe źródła popytu na złoto znajdują się w Azji. Indie, które od lat były liderem wśród krajów kupujących złoto ustąpiły pierwszeństwa Chinom. Tam wraz z szybkim wzrostem gospodarki  rosną oszczędności społeczeństwa, które poszukuje alternatywnych form inwestowania. Coraz częściej lokowanie juana w złoto jest w Państwie Środka sposobem na zabezpieczenie się przed inflacją i innymi negatywnymi skutkami spodziewanego spowolnienia gospodarczego. Wprawdzie tempa wzrostu gospodarczego może pozazdrościć Chinom wiele zamożnych krajów, jednak występujące tam oznaki przegrzania rynku, szczególnie nieruchomości, mogą być przyczyną poważnych problemów. Należy dodać, że w tak licznym ludnościowo kraju efekt skali ma istotne znaczenie dla globalnego popytu.

W Chinach popyt na złoto kreowany przez jubilerów liczony za okres 9 miesięcy był o 36 proc. wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. O takim wyniku zadecydowała sprzedaż w pierwszym półroczu.

Natomiast inwestycje mieszkańców Chin w złote sztabki i monety w okresie trzech kwartałów br. były o 44 proc. wyższe niż w całym ubiegłym roku. Obchody chińskiego Nowego Roku, które rozpoczną się pod koniec stycznia przyszłego roku, będą okazją dla wzmożonych zakupów złota.

W Indiach ograniczenia w imporcie złota spowodowały w trzecim kwartale spadek jego zakupów przez jubilerów do poziomu 104,7 ton, tj. o 23% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Mimo tego całkowity popyt liczony za trzy kwartały bieżącego roku był o 13 proc. wyższy wobec analogicznego okresu ubiegłego roku i wyniósł 452,2 ton. Popyt na złotą biżuterię pozostaje w tym kraju w dalszym ciągu silny, co wynika z uświęconej tradycji. Jednak ograniczona podaż powoduje, że pozostaje on niezaspokojony. W efekcie mieszkańcy Indii zwracają teraz uwagę również na srebro.

Na rynku złota pojawili się nowi znaczący gracze – kraje Bliskiego Wschodu. Popyt jubilerski za pierwsze trzy kwartały w Zjednoczonych Emiratach Arabskich był wyższy o 28 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. W przypadku inwestycji w złoto w postaci fizycznej największe tempo wzrostu w analizowanym okresie odnotowano w Turcji – 125 proc. a w krajach Zatoki 85 proc.

Opracowano na podstawie danych World Gold Council.

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------------------

Pomysł na oryginalny prezent!

Płyta"W Radiu Wnet" autorstwa Ryszarda Makowskiego!

Płyta

 

Powiązane tematy

Komentarze