WYWIAD
Czy Polska jest bezpieczna surowcowo i energetycznie? | Kongres 590 (Wideo)
Podczas 7. edycji Kongresu 590 Maciej Wośko rozmawiał z Pawłem Stańczykiem, prezesem zarządu PERN S.A.
Ta edycja Kongresu 590 była poświęcona w dużej mierze bezpieczeństwu energetycznemu i surowcowemu Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej. To naturalne w kontekście wojny na Ukrainie i wojny gospodarczej, którą Władimir Putin wytoczył właściwie światu.
Jak sobie radzimy z tym wyzwaniem? Bezpieczeństwo surowcowe staje się ważnym elementem. Stąd trwa dyskusja, czy jesteśmy bezpieczni pod względem dostawy surowców?
Zacznę od tego: jeśli chodzi o ropę naftową i paliwa, Polska jest po tej bezpiecznej stronie. Po pierwsze - PERN to spółka, która zarządza olbrzymią infrastrukturą. To zbiorniki paliwowe, na ropę naftową, rurociągi, ale też naftoport czyli dzisiaj okno na świat i olbrzymia nadzieja dla nas. W zbiornikach, w dziewiętnastu bazach paliwowych znajduje się ponad 2 miliona metrów sześciennych paliw. Jeśli chodzi o bazy na ropę naftową, to są cztery duże bazy z pojemnością ponad 4 miliona metrów sześciennych. Wspominam o tym, ponieważ nie tylko tłoczenie jest istotne, ale również to co posiadamy - czyli zapasy, jako takie zabezpieczenie. To infrastruktura rozwijająca się. Dochodziliśmy do tych możliwości latami, najintensywniejszych rozwój to ostatnie 6-8 lat. Pomijam fakt, że rurociąg to najbezpieczniejsza i najtańsza forma transportu paliw. Zwłaszcza dzisiaj kwestia bezpieczeństwa energetycznego jest kluczowa, a my jesteśmy podmiotem, który o to dba - mówi prezes Stańczyk.
Poruszony został wątek zapasów. Nie sposób tutaj odnieść się do wszelkich informacji z mediów społecznościowych. Choćby o tym właśnie, że paliwa może zabraknąć, albo cena jakoś drastycznie wzrośnie w najbliższym czasie. Prezes PERN przypomina początek wojny, gdy przez kilka dni były duże kolejki na stacjach paliwowych.
Podkręcanie emocji wtedy niestety doprowadzało do tych kolejek. Pamiętajmy o naszych olbrzymich możliwościach magazynowych. Nie było wówczas ryzyka, jeżeli chodzi o dostawę. Dzisiaj również tego nie ma. Do tego inwestycje cały czas są prowadzone. Nie widzę tutaj ryzyka. Robimy wszystko przede wszystkim, by nasi klienci czuli się bezpiecznie - zaznaczył.
Cały materiał:
Czytaj też: Dąbrowski: W Polsce nie zabraknie energii elektrycznej