Maersk zyskuje 5% po podniesieniu prognoz wyników o 13%
Na początku dzisiejszej sesji w Europie akcje Maerska były drugie pod względem popularności wśród inwestorów, gdyż ta największa na świecie firma spedycyjna podniosła prognozę zysków za rok obrotowy z 4,0 mld do 4,5 mld USD. Ponadto spółka ogłosiła uruchomienie pierwszego w historii programu odkupu akcji na kwotę do 1 mld USD, który będzie realizowany przez najbliższych 12 miesięcy.
Przychody za drugi kwartał wzrosły do 12 mld z 11,9 mld... Natomiast wskaźnik EBITDA wyniósł 3,1 mld w porównaniu z 3,1 mld; zdolność spedycyjna ulega stabilizacji, co prowadzi do wzrostu stawek.
Maersk Line opublikował przychody za drugi kwartał w wysokości 6,9 mld wobec szacowanych 6,7 mld. Opublikowano też wyższe prognozy na rok obrotowy dla tej spółki, znacznie lepsze, niż wynik za 2013 r. Prognozę zysków za rok obrotowy podniesiono z 4 mld do 4,5 mld USD. Wskaźnik ROIC w drugim kwartale wzrósł do 18,6%, podczas gdy w zeszłym roku było to 7,4%. Kierownictwo spółki podkreśla, że grupie niewiele brakuje do tego, by wskaźnik ten wyniósł przynajmniej 10% w skali cyklu koniunkturalnego.
Maersk spodziewa się znacznego wzrostu aktywności w Stanach Zjednoczonych w drugim półroczu… gdyż gospodarka amerykańska i globalna przyspiesza. W wywiadzie dla Bloomberg TV dyrektor generalny stwierdził, że rynki wschodzące okazały się słabsze, niż szacowano, z kolei popyt na spedycję z Azji do Europy był większy. Maersk nadal przewiduje globalny popyt na kontenery na poziomie 4-5%.
Przychody Maerska są w 2-3% narażone na oddziaływanie konfliktu Ukraina/Rosja… Dlatego też powinien on mieć minimalny wpływ na wyniki grupy. Program odkupu akcji jest konsekwencją niemal zbyt silnej struktury kapitałowej, z nadwyżką gotówki w bilansie w stosunku do potrzeb inwestycyjnych na najbliższy czas.
Nasz model ilościowy przewiduje zwroty za 12 miesięcy na poziomie 13% w stosunku do wczorajszego kursu zamknięcia, tj. 13 500; w chwili obecnej kurs wynosi 14 110. Prognoza jest nieco lepsza od średniej dla regionu europejskiego. Ogólnie rzecz biorąc jednak bardzo dobre wyniki Maerska i komentarze jego dyrektora generalnego skłaniają nas do tego, by spodziewać się realnego wzrostu PKB w 2014 r. na poziomie 3%.