Platyna i złoto - co dalej z rynkami?
Nowy tydzień rozpoczął się na rynkach towarowych od zwyżek. Indeks CRB zanotował w poniedziałek wzrost o 0,49% do poziomu 298,12 pkt. Wśród liderów wzrostów znajdowały się zboża (kukurydza, soja, pszenica), a także metale szlachetne. Dzisiaj rano to właśnie sytuacja na rynku tych ostatnich wzbudza duże zainteresowanie inwestorów.
Platyna notowana z premią względem złota
We wtorkowy poranek szczególnie dobrze radzą sobie notowania platyny. Około godziny 10.40 metal ten drożeje już o 2,50%. W tym samym czasie cena złota rośnie o „zaledwie” 0,80%. Na uwagę zasługuje przede wszystkim fakt, że dzisiejsze wzrosty wyniosły notowania platyny do poziomu wyższego niż cena złota – obecnie za uncję platyny należy zapłacić już około 1694 USD, natomiast za uncję złota – około 1681 USD.
Powyższa sytuacja to przede wszystkim efekt porannego oświadczenia spółki Anglo American Platinum (w skrócie: Amplats) o zamiarze bezterminowego zamknięcia czterech swoich szybów w Republice Południowej Afryki. Amplats to największy producent platyny na świecie, a zamknięcie szybów będzie oznaczało obniżenie rocznej produkcji o 400 tysięcy uncji – jest to około 19% całkowitej produkcji platyny przez tę firmę. Zamknięcie czterech szybów będzie wiązało się także z likwidacją 14 tysięcy miejsc pracy, a więc niemal jednej czwartej załogi Amplats.
Deficyt na rynku platyny
Działania spółki to efekt reorganizacji po bardzo trudnych ostatnich miesiącach. Cały miniony rok ma przynieść stratę finansową, będącą efektem gwałtownych strajków pracowników sektora wydobywczego w RPA. Dla koncernu Anglo American (posiadającego 80% udziałów w Amplats) oznaczało to zaniechanie produkcji sięgające nawet 306 tysięcy uncji platyny w 2012 r.
Jak można było przypuszczać, oświadczenie spółki wywołało poruszenie wśród przedstawicieli związków zawodowych w RPA, które już zapowiadają możliwość kolejnych strajków przeciwko likwidacji miejsc pracy. Amplats stara się jednak stłumić konflikt w zarodku, ponieważ w dzisiejszym oświadczeniu spółka zadeklarowała zamiar utworzenia miejsc pracy dla zwalnianych pracowników – jednak nie w sektorze wydobywczym, lecz raczej w sektorze nieruchomości. Dodatkowo, spółka ma zamiar wspierać utworzenie przez część zwalnianej załogi własnych niewielkich biznesów.
Działania Amplats wpisują się w trudną sytuację na rynku platyny, która ciągnie się już od kilku miesięcy. Jak poinformowała południowoafrykańska minister ds. górnictwa, w samej drugiej połowie 2012 r. w RPA zostało zamkniętych 9 szybów, w których wydobywano platynę. Wiązało się to z utratą pracy przez 3332 pracowników kopalń.
Zaniechanie produkcji przez spółkę Amplats sprawiło, że 2012 rok zamknął się deficytem tego metalu na światowym rynku – nadwyżka popytu nad podażą wyniosła około 400 tysięcy uncji, a więc najwięcej od 2002 r. Według prognoz różnych światowych instytucji, w tym Credit Suisse i Barclays, deficyt ma się utrzymać na rynku tego surowca nawet do 2015 roku. Jeśli tak się stanie, to powiększenie premii platyny względem cen złota będzie prawdopodobnym scenariuszem.