Analizy

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Politycy rozmawiają, Wall Street rośnie

źródło: dr Przemysław Kwiecień, Główny Ekonomista X-Trade Brokers Dom Maklerski S. A.

  • Opublikowano · 5 marca 2013, 11:28

  • 0
  • Tagi: akcje Barack Obama biznes giełda gospodarka handel Wall Street
  • Powiększ tekst

Po słabej poniedziałkowej sesji azjatyckiej, wczorajsze popołudnie przyniosło poprawę nastrojów. Inwestorzy w USA mają nadzieję, iż rozmowy prezydenta z czołowymi przedstawicielami Republikanów doprowadzą do kompromisu i wycofania większości cięć budżetowych. RBA nie zaskoczył i nie zmienił polityki monetarnej. Dziś indeksy PMI dla sektora usług.

Sequester – kompromis bliżej?

Prezydent USA spotkał się w trakcie weekendu z przedstawicielami partii Republikanów aby rozmawiać o wypracowaniu kompromisu mającego doprowadzić do wycofania lub przynajmniej ograniczenia programu automatycznych cięć wydatków, który wszedł w życie w piątek. Na razie jednak nie ma zbyt wiele konkretów, poza tym, iż Republikanie przedstawili w Kongresie ustawę, która ma pozwolić Pentagonowi na przeniesie niewykorzystanych środków ze starych projektów na bieżące operacje i w ten sposób ograniczyć negatywny wpływ cięć. Budżet na obronność ma dostarczyć aż połowę oszczędności, zaś wojsko, administracja i przemysł obronny to w większości elektorat Republikanów. Demokraci narzekają natomiast, iż propozycja Republikanów w ogóle nie obejmuje innych programów, takich jak edukacja, czy transport. Trudno zatem powiedzieć, czy istnieją szanse na szybkie porozumienie. Gdyby takie się pojawiło, z pewnością pomogłoby rynkom.

RBA nie zmienił stóp, AUD rośnie

W Australii nie było niespodzianek – Bank Australii nie zmienił stóp procentowych, a prezes powtórzył w zasadzie to, o czym mówił po poprzednim posiedzeniu: Bank ma przestrzeń do dalszego luzowania, ale na moment obecny polityka jest właściwa. Stevens dodał, iż widać już pewien pozytywny wpływ pięciu obniżek dokonanych w 2012 roku. Stawki kontraktów na stopę procentową wzrosły po tej decyzji, pomagając w odbiciu pary AUDUSD, która wróciła powyżej kluczowego wsparcia 1,0150. Dalszy los notowań AUD będzie w dużym stopniu zależał od zachowania Wall Street (gdzie S&P500 jest znów blisko szczytów) oraz sygnałów napływających z sesji parlamentarnej w Chinach, która zakończy się 17 marca.

Dziś indeksy dla sektora usług

Dziś poznamy indeksy aktywności w sektorze usług – PMI w Europie oraz ISM w USA. Dla strefy euro będzie to jedynie rewizja podanego już wstępnie (47,3 pkt.) wskaźnika, dlatego rynek będzie zwracał większą uwagę na dane z Hiszpanii (9.15, konsensus 45,9 pkt.) oraz Włoch (9.45, konsensus 43,6 pkt.). Nieco później dane z Wielkiej Brytanii (10.28, konsensus 51,1 pkt.) a popołudniu z USA (16.00, konsensus 55 pkt.). Dane nie będą miały przełomowego wpływu na rynek, który w tym tygodniu czeka na decyzje najważniejszych banków centralnych oraz dane z amerykańskiego rynku pracy.

Komentarze