Analizy

Na Wall Street zwyżki, liderem banki i spółki paliwowe

źródło: PAP

  • Opublikowano: 6 października 2016, 11:02

  • Powiększ tekst

Giełdy w USA zakończyły środową sesję wzrostami, a liderami zwyżek były firmy finansowe oraz paliwowe. Inwestorzy poznali liczne dane makro z amerykańskiej gospodarki, a w centrum uwagi rynku pozostają jastrzębie wypowiedzi członków Fed sugerujące podwyżki stóp procentowych.

Dow Jones Industrial na koniec dnia zyskał 0,62 proc. i wyniósł 18.281,03 pkt.

S&P 500 wzrósł o 0,43 proc. i wyniósł 2.159,73 pkt.

Nasdaq Composite zwyżkował o 0,50 proc. do 5.316,02 pkt.

Do wzrostów indeksu DJI najbardziej przyczyniły się Goldman Sachs i Boeing. W ujęciu sektorowym największe wzrosty odnotowały sektor finansowy, paliwa i spółki surowcowe.

W środę na rynek spłynęły liczne dane makro z USA, a także wskaźniki PMI z krajów Europy oraz dane o sprzedaży detalicznej w strefie euro.

Z danych makro zza Oceanu wskaźnik ISM aktywności w usługach w USA wzrósł we wrześniu do 57,1 pkt. i był powyżej oczekiwań. W sierpniu wzrosty odnotowały też zamówienia na dobra trwałe i zamówienia w przemyśle mdm.

Niższy od oczekiwań okazał się wzrost liczby miejsc pracy w USA we wrześniu - według raportu prywatnej firmy ADP Employer Service.

Inwestorzy poznali też dane na temat deficytu handlowego w USA, który wzrósł mdm i wyniósł w sierpniu 40,7 mld USD, wobec oczekiwanych przez analityków 39,2 mld USD.

W centrum zainteresowania rynków w USA będą piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Konsensus zakłada wzrost liczby miejsc pracy w sektorach pozarolniczych we wrześniu o 175 tys., po wzroście o 151 tys. w sierpniu.

W centrum uwagi rynków kolejny dzień z rzędu są też jastrzębie wypowiedzi przedstawicieli Fed. Większość z wypowiadających się w ostatnim czasie członków banku centralnego USA, opowiada się za podwyżką stóp procentowych w najbliższym czasie.

W środę głos zabrał Charles Evans, prezes Fed w Chicago. Evans powiedział, że oczekuje od amerykańskiego banku centralnego podwyżki stóp procentowych przed końcem tego roku i że chciałby widzieć "wyraźniejszą komunikację" w sprawie warunków, które muszą być spełnione w przypadku dalszych działań.

We wtorek Jeffrey Lacker, nie posiadający w tym roku głosu w Federalnym Komitecie Otwartego Rynku (FOMC), zaapelował o "wyprzedzającą" podwyżkę stóp w USA. Głosująca członkini FOMC, Loretta Mester, w swoich poniedziałkowych wypowiedziach oceniła, że istnieją "przekonujące" przesłanki za podwyżką stóp procentowych w Stanach podczas listopadowego posiedzenia Fed.

Z gołębimi ocenami nie przebił się William Dudley. Dudley, prezes Fed z Nowego Jorku, sugeruje, żeby Rezerwa Federalna zachowała ostrożność w podwyższaniu stóp procentowych.

Na rynku surowców rosną ceny ropy, po danych opublikowanych we wtorek przez Departament Energii USA (DoE), który poinformował, że zapasy surowca spadły w ubiegłym tygodniu o prawie 3 mln baryłek. Jest to piąty z rzędu tygodniowy spadek zapasów. Wcześniej, prywatny Amerykański Instytut Paliw (API) szacował spadek zapasów ropy w USA na 7,6 mln baryłek.

Baryłka ropy Brent na giełdzie paliw w Londynie drożała w środę do około 52 USD i jest najwyższa od czerwca. Cena baryłki WTI rośnie do 49,72 USD. Oba benchmarki zwyżkują o ok. 2 proc.

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.