Dane z USA i Europy wsparciem dla giełdy
Czwartkowa sesja na warszawskim parkiecie upływa pod znakiem wzrostów. Optymizm na rynku to efekt dobrych danych makro zarówno z polskiej, jak i światowej gospodarki. Inwestorzy dobrze przyjęli również zapewnienia prezesa Europejskiego Banku Centralnego, który po posiedzeniu EBC powtórzył, że bank jeszcze długo zamierza utrzymywać wysoki poziom akomodacji w polityce monetarnej.
Po dobrych danych makro zarówno z europejskiej, jak i amerykańskiej gospodarki, inwestorzy będą oczekiwać jeszcze na piątkowe dane rynku pracy w USA. Lepsze informacje z amerykańskiego rynku pracy mogą okazać się kolejnym bodźcem dla giełdowych byków. Optymistyczną wskazówką dla handlujących może być raport ADP pokazujący wzrost zatrudnienia o 200 tys., który powinien pozytywnie wpłynąć na oczekiwania, co do dzisiejszego raportu z rynku pracy w USA.
PMI pierwszy raz powyżej 50 pkt. od 2012 roku
W końcówce tygodnia inwestorzy nie mogą narzekać na brak emocji. W trakcie czwartkowej sesji napłynęły ważne dane makro z czołowych europejskich gospodarek, które przełożyły się na optymistyczny przebieg notowań giełdowych wskaźników w Europie. Pozytywna uwagę inwestorów skupia odczyt indeksu PMI dla polskiego przemysłu, który wzrósł w lipcu do 51,1 pkt. Miesiąc wcześniej indeks ten miał wartość 49,3 pkt. Warto podkreślić, że PMI wzrósł powyżej granicy 50 punktów po raz pierwszy od piętnastu miesięcy. Wraz z lepszymi od oczekiwań danymi o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w czerwcu, odczyt ten wspiera decyzję RPP z początku lipca o zakończeniu cyklu obniżek stóp procentowych. Badanie PMI, podobnie jak inne dane z polskiej gospodarki, wskazuje na dno spowolnienia w pierwszej połowie 2013 roku. Najważniejszym pytaniem pozostaje teraz tempo ożywienia w kolejnych kwartałach.
Europa budzi się z letargu
Równie dobre odczyty tego wskaźnika napłynęły z innych europejskich gospodarek. Dane PMI z Niemiec, Włoch czy całej Strefy Euro również okazały się lepsze od oczekiwań. Choć sytuacja w Europie jest nadal trudna, to coraz bardziej widoczne stają się sygnały ożywienia na Starym Kontynencie. Z kolei EBC na czele z Mario Draghim tym razem nie zaskoczył. Zmian w polityce monetarnej oczywiście nie było, prezes EBC podczas swojej konferencji również nie zmienił retoryki z ostatniego wystąpienia. Generalnie komunikat EBC był gołębi. Ciekawostką jest fakt, iż EBC być może już na jesieni wprowadzi zapis ze swoich posiedzeń, tak aby stać się bardziej transparentnym.
USA z kolejnym sygnałem poprawy
W czwartek po południu na rynek napłynęły też pozytywne dane z amerykańskiej gospodarki. Indeks ISM wyniósł 55,4pkt. i był to najlepszy odczyt od dwóch lat. Jeszcze wcześniej poznaliśmy kolejne świetne dane z rynku pracy. W tym tygodniu po zasiłki dla bezrobotnych zgłosiło się 326tys. osób (oczekiwano 345tys.). Tym samym jutrzejszy raport o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (14.30) powinien być bardzo dobry i znacząco wyższy od konsensusu.
-------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------
Po pierwsze gospodarka!
Polecamy wSklepiku.pl:"Gospodarka i geopolityka. Dokąd zmierza świat?"
autorzy:Oleksiuk Adam, Białek Jacek