Analizy

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Poranny komentarz rynkowy XTB - Stopy Mario Draghiego

źródło: Daniel Kostecki, analityk rynków finansowych, X-Trade Brokers DM S.A.

  • 8 listopada 2013
  • 08:36
  • 0
  • Tagi: EBC Europejski Bank Centralny giełda Kursy walut Mario Draghi stopy procentowe USA
  • Powiększ tekst

EBC lubi zaskakiwać, podczas każdej konferencji prezesa Draghiego, na rynku dzieje się sporo. Nie inaczej było tym razem. Europejski Bank Centralny zaskoczył wszystkich dokonując cięcia stopy procentowej na wczorajszym posiedzeniu. O takim kroku mówiło się, ale w kontekście grudniowego posiedzenia. Przecena europejskiej waluty zaczęła się jeszcze wcześniej, wraz z danymi z USA.

Ożywienie gospodarcze w strefie euro pozostaje zagrożone, akcja kredytowa jest na niskim poziomie, a inflacja pozostaje niska – to powody decyzji EBC. Faktycznie uzasadnienie cięcia stopy procentowej jest logiczne, co więcej, EBC sugerowało, iż stopy procentowe w Strefie pozostaną na niezmienionym lub niższym poziomie przez długi czas. Stąd teoretycznie decyzja nie jest wielkim zaskoczeniem, jednak mało kto spodziewał się, że do cięcia dojdzie już teraz. EBC zdecydowało, iż nie warto zwlekać z podjęciem decyzji i główną stopę procentową ucięło już wczoraj. To tylko przyspieszyło wyprzedaż europejskiej waluty, która trwa w najlepsze od zeszłego tygodnia, osiągając poziom 1,3300. Losy pary EURUSD będą obecnie zależeć od publikacji ze Stanów Zjednoczonych.

Dane z USA w centrum uwagi

Wczoraj poznaliśmy wstępne PKB USA za III kwartał, które wyniosło aż 2,8%, podczas gdy ekonomiści prognozowali wzrost na poziomie zaledwie 1,9%. To kolejny w ostatnich dniach argument za szybszym cięciem programu QE3, niż w marcu 2014r. co obecnie zakłada rynek.

Niemniej jednak termin cięcia QE będzie bardziej zależeć od danych z rynku pracy, które poznamy już dziś. Należy wziąć pod uwagę, że dane te będą obejmować okres shutdownu, a więc przejściowo mogą być relatywnie słabe.

Konsensus rynkowy zakłada, iż w październiku w sektorze pozarolniczym przybyło zaledwie 125 tys. nowych miejsc pracy, a stopa bezrobocia wzrosła do 7,3% z 7,2%.

Na wykresach:

EURUSD, H4 –  po wczorajszej decyzji EBC o obniżeniu głównej stopy procentowej o 25 pkt. bazowych do 0,25% para EURUSD zniżkowała, testując poziom 1,3300.
To okrągła bariera zatrzymała sprzedających, doprowadzają do odbicia, które również może być wspierane przez negatywną dywergencję na MACD oraz przez potencjalny koniec (lub bliski koniec) spadkowej fali piątej w całej strukturze od szczytu.
Aktualnie najbliższy opór to strefa wyznaczona przez obszar fali czwartej oraz linia trendu. Dopiero pokonanie tych miejsc może prowadzić rynek do wykreowania jeszcze większej korekty.

S&P 500, H4 – na rynkach akcyjnych obserwowaliśmy silny zwrot. Po początkowym zdecydowanym ruchu wzrostowym notowania silnie zawróciły. Tyczy się to większości kontraktów na indeksy amerykańskie i europejskie.
Spoglądając obecnie na kontrakt na S&P 500 obserwujemy test wsparcia przy 1747 pkt. po wcześniejszym odbiciu od oporu 1722 pkt.
Tym samym obserwujemy tutaj, jak na razie, trend horyzontalny, z którego wybicie może prowadzić rynek dopiero do 1798 pkt. lub 1721 pkt

Komentarze