AKTUALIZACJA
Premier: wspieranie polskiego przemysłu to nasza polityka gospodarcza
PESA Bydgoszcz S.A. jest największym polskim producentem pojazdów szynowych. Zatrudnia około 4 tysięcy osób. Jeszcze kilka lat temu była w na skraju bankructwa i groziła jej upadłość – napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki, który dzisiaj przebywa w Bydgoszczy.
W trudnym okresie dla pracowników Polski Fundusz Rozwoju zaangażował się w restrukturyzację firmy i pomoc. Dzisiaj to jest prawdziwy diament polskiego przemysłu. Przedsiębiorstwo realizuje program restrukturyzacji. PESA w 2020 roku osiągnęła najwyższe przychody od 5 lat - prawie 300 mln zł w jednym miesiącu.
Pokazujemy, że polscy inżynierowie i rodzima technologia znakomicie dają sobie radę na europejskim rynku. Dzięki tarczom Antykryzysowej i Finansowej w trudnym momencie wsparliśmy i nadal pomagamy polskim firmom i pracownikom, a jest to możliwe dzięki naprawie finansów publicznych. Dzisiaj nie musimy wyprzedawać polskiego majątku. To jest nasza polityka gospodarcza i przemysłowa, na której opiera się również #PolskiŁad. - napisał Mateusz Morawiecki.
Ratowanie, wspieranie polskiego przemysłu, tak jak to robią najlepsi, czyli Niemcy, Holendrzy, Austriacy - to jest nasza polityka gospodarcza, nasza polityka przemysłowa - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w firmie Pesa w Bydgoszczy.
To jest nasza polityka gospodarcza, to jest nasza polityka przemysłowa - ratowanie, wspieranie polskiego przemysłu, tak jak to robią najlepsi: Niemcy, Holendrzy, Austriacy. I dzisiaj jesteśmy wśród najlepszych - powiedział premier na konferencji prasowej.
Jak dodał, „naprawiliśmy system finansów publicznych; budżet państwa już nie jest jak ser szwajcarski”.
Dzisiaj nie musimy wyprzedawać majątku narodowego. Dzisiaj, poprzez Polski Fundusz Rozwoju, gdzie w końcu są pieniądze państwa polskiego, pomagamy takim firmom jak PESA, pomagamy Bydgoszczy, pomagamy polskim pracownikom - podkreślił Mateusz Morawiecki.
Premier wskazał, że rząd pomógł firmom poprzez Tarczę Finansową.
Ponad 200 miliardów złotych uratowało kilka milionów miejsc pracy - powiedział szef rządu.
Prezes PESY Krzysztof Zdziarski podkreślił , że bydgoska spółka wyszła już z tarapatów i przynosi zysk, rozliczyła się ze swoich zobowiązań kontraktowych, a obecnie zdobywa nowe rynki.
Dzisiaj jesteśmy firmą na bieżąco realizującą kontrakty, w bardzo dużym stopniu, bo ponad 50 proc., kontrakty eksportowe - dodał szef PESY.
Prezes przypomniał, że przed miesiącem PESA zaprezentowała strategię do roku 2025. Zakłada ona m.in. rozwój nowych technologii i silnych narzędzi IT, optymalizację kosztową obecnych produktów, przebudowę modelu biznesowego i organizacyjnego Grupy.
Najważniejszym projektem wdrażanym do produkcji jest platforma Regio160. Jej głównym założeniem jest jedna standardowa konstrukcja, która dzięki modułowości zabudowy pozwala konfigurować pojazdy o różnych napędach i dostosowanej do potrzeb przewoźnika zabudowie.
Pesa pracuje też nad nową generacja pojazdów piętrowych. Przygotowuje się również do produkcji pojazdów z prędkościami powyżej 200 km/h we współpracy z partnerami zewnętrznymi.
Zdziarski powiedział , że za miesiąc PESA zaprezentuje lokomotywę w pełni napędzaną wodorem.
FB/PAP/RO
CZYTAJ TEŻ: Wiceszef MON: imigranci na granicy z Białorusią to akcja Łukaszenki