Prezydent do uczestników FWR: Polska będzie stanowczo broniła swoich strategicznych interesów
Polska będzie stanowczo broniła swoich strategicznych interesów, ale kierować się też będziemy przekonaniem, że nowe technologie i przekształcenia służące oszczędności energii i zasobów mogą istotnie pomnożyć konkurencyjność naszej gospodarki - oświadczył prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników kongresu Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
Prezydent w liście odczytanym podczas kongresu wyraził zadowolenie, że w Gdyni już po raz czwarty spotykają się przedsiębiorcy, naukowcy, eksperci oraz przedstawiciele instytucji państwowych, aby dyskutować o szansach i wyzwaniach, które kształtują przyszłość polskiej gospodarki.
Spotykają się państwo w szczególnym momencie. Polska, podobnie jak cały świat, doświadcza pandemii, która swoim oddziaływaniem uderzyła w podstawy globalnej gospodarki. Mamy nadzieję, że droga do społecznej i ekonomicznej normalności nie jest już daleka” - wskazał Duda.
Stwierdził jednocześnie, że polska gospodarka podołała trudnemu wyzwaniu, wykazując się dużą elastycznością i stabilnością. W tym kontekście zwrócił uwagę na ostatnie wskaźniki pokazujące, że wartość PKB w Polsce, która zajmuje pozycję jednego z europejskich liderów w procesie odbudowy, powróciła już do poziomów sprzed pandemii.
Aktywność gospodarcza w naszym kraju jest obecnie wyższa niż w IV kwartale 2019 roku. To buduje dobre perspektywy na przyszłość” - podkreślił.
Prezydent Duda zaznaczył, że pandemia, choć spowodowała ogromne problemy, stwarza również nowe szanse. „Polska ze swym potencjałem jest w stanie odgrywać znaczniejszą rolę w kształtowanych dziś na nowo globalnych łańcuchach produkcji. Środowiska przedsiębiorców, menedżerów gospodarczych, badaczy procesów ekonomicznych, polityków i samorządowców powinny połączyć swoje wysiłki, aby tę spektakularną sposobność jak najlepiej wykorzystać” - wzywał.
Jak wskazał polskie wizje rozwoju muszą uwzględniać cywilizacyjne i gospodarcze konsekwencje, wiążące się ze zjawiskiem ocieplania się klimatu. Oznacza to - napisał Duda - wielkie wyzwania dla wielu polskich branż, takich jak np. energetyka, transport, budownictwo czy rolnictwo.
Polska będzie stanowczo broniła swoich strategicznych interesów, ale kierować się też będziemy przekonaniem, że nowe technologie i przekształcenia służące oszczędności energii i zasobów mogą istotnie pomnożyć konkurencyjność naszej gospodarki” - zapewnił.
Prezydent w liście wyraził też uznanie dla inicjatywy gdyńskich spotkań i dla zbudowanego dotychczas dorobku. „Jestem przekonany, że także i w tym roku płynąć stąd będą wartościowe koncepcje i stymulujące dla gospodarki impulsy” - napisał Andrzej Duda.
Czytaj także: Premier: dziś mamy szanse wybić się na niepodległość gospodarczą
(PAP)/gr