Parlament Holandii: Potrzeba innych źródeł gazu od Groningen
Izba niższa parlamentu Holandii (Tweede kamer) chce, aby nowy gabinet wypracował alternatywy zapobiegające wydobyciu dodatkowego gazu ze złoża Groningen na północy kraju. Wniosek poparły zarówno partie koalicji, jak i opozycji. Rząd ma na to sześć tygodni
Rząd zobowiązał się do zakończenia eksploatacji złoża Groningerveld niedaleko Groningen w 2022 r. Powodem były szkody górnicze i częste trzęsienia ziemi w rejonie wydobycia.
Kilka tygodni temu gabinet poinformował jednak, że w związku z zapotrzebowaniem na gaz z Niemiec, konieczne będzie zwiększenie wydobycia. Z informacji przesłanej posłom wynika, że początkowo planowano wydobycie 3,9 mld metrów sześciennych, a obecnie konieczne będzie jego zwiększenie do 7,6 mld.
W ubiegłym tygodniu 10 tys. ludzi z pochodniami demonstrowało w centrum miasta przeciwko tym planom. Wcześniej rada prowincji również się temu sprzeciwiła i zażądała, aby gabinet ostatecznie określił, kiedy zakończy się eksploatacja złoża.
W środę Tweede kamer, na wniosek szefa klubu partii D66 Jana Paternotte, przyjęła uchwałę, w której zobowiązuje rząd do wypracowania programu zapobiegającego wydobyciu dodatkowego gazu w Groningerveld.
Premier Mark Rutte obiecał, że będzie rozmawiać z Berlinem w sprawie dodatkowych dostaw. Ze względu na istniejące zobowiązania nie mogę dać jednak żadnych gwarancji – tłumaczył posłom premier.
Holandia ma długoterminowy kontrakt z Niemcami, który wygaśnie dopiero pod koniec dekady. Na mocy tej umowy Niderlandy są zobowiązane do dostarczania gazu do około 5 mln gospodarstw domowych w północnych i zachodnich Niemczech.
Czytaj też: Westinghouse: W czerwcu studium inżynieryjne atomu dla Polski
PAP/mt