Spółki technologiczne w USA chcą coraz większych przywilejów
Ostatnie dwa lata to czas szczególny, społeczeństwa nękane są pandemią covidu oraz dotkliwymi restrykcjami, mocno uderzającymi m.in. w małe i średnie firmy. Nie wszyscy jednak stracili. Zastanawia fakt, że dziesięć najbogatszych osób na świecie podwoiło swoje majątki, a więc pandemia im się opłaciła. Wśród nich są szef Amazona Jeff Bezos, Facebooka (obecnie Meta) Mark Zuckenberg oraz – Bill Gates. Ponadto GAFA, a więc spółki technologiczne Google, Amazon i Facebook zwiększyły zarobki, ale też wpływy w Stanach Zjednoczonych, ponieważ wydały w ubiegłym roku rekordowe sumy na lobbying wśród polityków i urzędników administracji Joe Bidena. Amerykańscy biznesmeni mają też propozycję dla uwikłanego w szereg problemów świata - szczepionki
Amazon i Meta, właściciel sieci Facebook, wydały w 2021 r. rekordowe sumy na lobbying wśród amerykańskich polityków i urzędników, konsekwentnie walcząc z inicjatywami legislacyjnymi, aby ograniczyć ich szybko rosnącą korporacyjną siłę biznesową. Na lobbowanie w Kongresie i środowisku federalnego rządu USA Amazon wydał około 20,3 mln dol., a Meta wydała na te cele 20,1 mln dol. Jak informuje portal thehill.com, obaj giganci technologiczni zwiększyli w ten sposób wydatki na lobbying o około 7 proc. w porównaniu do roku 2020 r.
Google z kolei zwiększyło w ubiegłym roku nakłady na lobbying wśród polityków o 27 proc. , do 9,6 mln dol. Wydatki na te cele Apple’a spadły z 6,7 mln dol. w 2020 r. do 6,5 mln dol. w roku 2021.
Spółki technologiczne koncentrują obecnie działania lobbystyczne, by naciskać na polityków i kongresmanów w związku z przygotowywaną ustawą o innowacji i możliwości wyboru online w USA, celem której jest ograniczenie dominującej pozycji spółek takich jak Google, Amazon, Facebook i Apple. W ocenie portalu thehill.com, GAFA wykorzystuje przewagę rynkową na własnych platformach, aby stwarzać preferencje dla swoich produktów i dyskryminować konkurencję. W tym tygodniu senatorowie już złagodzili projekt ustawy, czyniąc ją bardziej przyjazną dla firm technologicznych.
Z drugiej strony na świece dochodzi do coraz większego rozwarstwienia. Organizacja humanitarna Oxfam z Wielkiej Brytanii zaproponowała, aby zjawisko to nazwać „ekonomiczną przemocą”, ponieważ obecnie coraz częściej ważne ekonomiczne decyzje są podejmowane na korzyść najbogatszych i najbardziej wpływowych na świecie osób. W ocenie organizacji, rosnące nierówności uderzają w całe społeczeństwa, a efekty tego najbardziej odczuwają ubodzy. Jak informuje, w okresie pandemii sytuacja 99 proc. ludzkości się pogorszyła, 160 mln osób na świecie popadło w ubóstwo.
Jeszcze więcej szczepionek
Łączna fortuna 10 najbogatszych ludzi, w tym Elona Muska, Jeffa Bezosa i Billa Gatesa, przez dwa lata pandemii urosła ponad dwukrotnie i jest teraz warta 1,5 biliona dolarów. Z drugiej strony, właśnie przeważnie w czasie wojen i kryzysów zyskują najwięksi, a jak wiadomo, pieniądze to władza. O tym, że globalni liderzy biznesu mają ogromny wpływ na świat, zachodzące procesy, sytuację państw i zwykłych ludzi świadczą choćby ostatnie wypowiedzi Billa Gatesa. Były szef Microsoftu stwierdził, że pandemia może skończyć się jeszcze w 2022 r.
Zdaniem Gatesa, zakończenie pandemii przyspieszy współpraca rządów, firm i naukowców oraz podjęcie przez nich wspólnych działań dla opracowania nowych szczepionek. Proces tworzenia lepszych szczepionek przyspieszy wsparcie biznesu i państw dla działalności naukowej ukierunkowanej na innowacje farmaceutyczne. Miliarder twierdzi też, że międzynarodowa pomoc finansowa powinna być skierowana do biedniejszych części świata.
Fundacja Billa Gatesa zamierza przeznaczyć dwa razy więcej niż obecnie środków, tj. 264 mln dol., na rozwój koalicji na rzecz innowacji chroniących przed epidemiami (ang. CEPI). Zdaniem Gatesa, zebranie od państw i fundacji przez CEPI funduszu w wys. 3,5 mld dol. pozwoliłoby na podjęcie działań dla wyeliminowania przyszłych epidemii, dzięki rozwojowi nowoczesnych szczepionek, a także dostarczaniu ich krajom ubogim. Do tej pory CEPI uczestniczyło w finansowaniu 14 projektów szczepionek.
Wiadomo na pewno, że biznes szczepionkowy mocno wzbogacił koncerny farmaceutyczne, Modernę, Astra-Zenecę oraz Pfizera, w którym udziały ma, jak podał Reuters, fundacja Billa Gatesa. Jednak nie tylko ta branża wzbogaciła się na pandemii. Wyższe niż wcześniej obroty i zyski notują szczególnie firmy internetowe, właśnie wspomniane Google, Amazon i Facebook, cały sektor IT, ale także, w tym w Polsce, firmy logistyczne i zajmujące się dostawą przesyłek, jak choćby założony i kierowany przez Rafała Brzoskę operator logistyczny InPost.
Czytaj też: Oxfam: Dzięki pandemii najwięksi bogacze podwoili majątek
Marcin Tronowicz