Morawiecki w "Svenska Dagbladet": Na szyi Europy zaciska się pętla
„Na szyi Europy zaciska się pętla” - to tytuł artykułu premiera Mateusza Morawieckiego opublikowanego we wtorek na łamach szwedzkiego dziennika „Svenska Dagbladet”. Szef polskiego rządu podkreślił, że w obliczu zagrożenia ze strony Rosji potrzebna jest w Europie solidarność i współpraca.
Władimir Putin cynicznie wykorzystuje słabości i kryzysy Europy - napisał premier Morawiecki.
Zauważył, że „Zachód przez lata chciał wierzyć, że XXI wiek będzie wolny od konfliktów”.
Jednak ostatnie lata dostarczyły dużo dowodów, że agresywna postawa Rosji, między innymi w Gruzji czy na Ukrainie, nie jest iluzją, ale zapowiedzią nowego rozdziału w historii świata zachodniego – podkreślił Mateusz Morawiecki.
Dodał, że „Rosja po raz kolejny próbuje naruszyć integralność terytorialną Ukrainy. Kwestionowanie granic suwerennego państwa oznacza jedno - zamach na europejską stabilność i bezpieczeństwo”.
Przypomniał, że stawką jest nie tylko Ukraina, ale dobrobyt gospodarczy Europy. Ponadto mamy do czynienia z największym kryzysem politycznym po 1989 roku. „Powinniśmy dziś spojrzeć prawdzie w oczy. Rosyjskie zagrożenie dla pokoju narastało latami przy biernej postawie dużej części europejskich sił politycznych. Wielu przywódców nie miało odwagi ani determinacji, by przeciąć nici powiązań biznesowych z Kremlem” - napisał premier.
To pętla, która z czasem zaciskała się wokół europejskiej, a nie moskiewskiej szyi. Decydowanie się na niejasne interesy z reżimem, który nie cofał się przed wojną z mniejszymi państwami, przed zabójstwami politycznymi, przed akcjami służb specjalnych przeprowadzanymi na terytoriach państw członkowskich Unii Europejskiej, trudno nazywać tylko krótkowzrocznością. To świadomy akt politycznego cynizmu – podkreślił Mateusz Morawiecki.
Władimir Putin rozgrywa europejskie słabości i kryzysy z cyniczną precyzją. Niestety duża część europejskich elit wyspecjalizowała się w zakładaniu klapek na oczy, chroniących je przed jaskrawością odradzających się rosyjskich ambicji mocarstwowych - napisał.
Szef polskiego rządu dodał, że gazociąg Nord Stream 2 jest dowodem, że taktyka Putina ma swoich zwolenników w Europie. „Wszyscy wiemy o przypadku Gerharda Schroedera, ale to wierzchołek góry lodowej. Wśród wielu europejskich partnerów Gazpromu, Lukoilu, Rosnieftu i spółek budujących Nord Stream 2 znajdziemy byłych premierów, wysokich rangą dyplomatów, prezydenckich doradców oraz ministrów” - zaznaczył.
Ponadto premier zwrócił również uwagę, że zwykli Europejczycy będą musieli zapłacić za niewłaściwą politykę wysokimi rachunkami za gaz.
Swój tekst Morawiecki zakończył wezwaniem do „solidarności i współpracy całego kontynentu w obliczu zagrożenia ze strony Rosji. Europa oraz jej transatlantyccy partnerzy powinni potraktować wydarzenia na wschodniej granicy Unii Europejskiej jako - być może ostatnie - memento”.
Podkreślił, że najskuteczniejszym narzędziem, które Europa wraz z USA może położyć na stole negocjacyjnym to potencjalne sankcje gospodarcze oraz zdecydowane stanowisko względem zablokowania realizacji projektu Nord Stream 2.
To głos nie tylko Polski i krajów Europy Środkowej. W tych ważnych dniach potrzebujemy prawdziwego przywództwa, które odsunie od nas niepokoje i przywróci Europę na drogę bezpieczeństwa i rozwoju - podsumował.
Całostronicowy artykuł premiera Morawieckiego ukazał się w dziale debaty „Svenska Dagbladet”, jednego z dwóch najpoczytniejszych szwedzkich dzienników, zarówno w wersji papierowej, jak w internecie.
Tekst premiera jest częścią najnowszej odsłony projektu „Opowiadamy Polskę światu” realizowanego przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej. Wszystkie teksty tej edycji akcji opublikowane są na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl.
PAP/RO