PGNiG zapewni dostawy gazu odbiorcom firmy Novatek
Polska Spółka Gazownictwa oraz PGNiG Obrót Detaliczny włączają się w proces przywracania dostaw gazu mieszkańcom gmin, w których paliwo to przestała dostarczać objęta sankcjami firma Novatek Green Energy
Spółki są w stałym kontakcie i współpracują na bieżąco z administracją rządową. Dzięki temu udało się wypracować rozwiązania umożliwiające sprawne przywrócenie dostaw gazu”- czytamy w komunikacie.
Polska Spółka Gazownictwa, na podstawie polecenia prezesa Rady Ministrów wydanego na mocy ustawy o zarządzaniu kryzysowym, niezwłocznie przystąpiła do realizacji nałożonych zadań zmierzających do przywrócenia dystrybucji gazu na terenie 10 gmin: Cegłów, Kałuszyn, Lubień Kujawski, Lubowidz, Łeba, Mieścisko, Mrozy, Polanów, Zagórów, Żuromin.
Paliwo dostarczy spółka PGNiG Obrót Detaliczny. Spółki podejmują niezbędne działania, by mieszkańcy, przedsiębiorcy i instytucje w gminach pozbawionych dostępu do gazu, mogli z niego korzystać jak najszybciej, podsumowano.
Rzecznik rządu Piotr Muller poinformował dzisiaj o decyzji premiera Mateusza Morawieckiego, która ma zagwarantować zabezpieczenie dostaw gazu do miejsc, które korzystały z dostaw od firm, objętych sankcjami w związku z działaniami wojennymi na Ukrainie.
Na pierwszej liście firm, objętych sankcjami znalazło się 50 podmiotów (w tym 35 firm) w tym m.in. Gazprom, który został objęty sankcjami w zakresie swojej działalności w ramach Europol Gaz, związana z gazownictwem Novatek, PhosAgro – rosyjski potentat na rynku nawozów oraz Go Sport, a także wszystkie podmioty, które sprowadzały do Polski węgiel rosyjski i węgiel z Donbasu.
Sankcje wobec tych podmiotów obowiązują od 26 kwietnia.
Lista podmiotów, objętych sankcjami została opracowana w oparciu o ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego.
PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży spółki sięgnęły 69 964 mln zł w 2021 r.
Czytaj też: Kilkanaście polskich gmin bez gazu. Instalacje były w rękach rosyjskich firm
ISBnews/KG