Rola państwowych instytucji bankowych kluczowa i wielowarstwowa
Na pewno spółki Skarbu Państwa (SSP) pokazały, że czują swoją odpowiedzialność. Okres pandemii pokazał to znakomicie. Nie żałują też pieniędzy i wysiłków na różne inicjatywy społeczne czy nawet sportowe
Gdy popatrzy się na ten mecenat i porówna z firmami zagranicznymi, to jest widoczna ogromna dysproporcja. Widać ogromny wkład SSP i bardzo minimalny wkład spółek prywatnych. Nie chcę deprecjonować, ale zagraniczne spółki nie czują się tak związane z Polakami jak polskie spółki, traktują Polskę jako rynek zbytu i miejsce zarabiania, niewiele więcej – mówił Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych we wprowadzeniu do dyskusji „Rola spółek Skarbu Państwa w budowaniu siły gospodarczej Polski” podczas siódmej edycji Kongresu 590.
Banki państwowe były i są liderami, np. w tym, by obecnie zmniejszać nożyce między oprocentowaniem kredytów a oprocentowaniem lokat. To banki państwowe pokazały, że da się i można. Dopiero za bankami państwowymi idą, i to bardzo niechętnie, banki prywatne, bo to znacząco zmniejsza ich zyski. SSP przed zarobkiem mają ważniejszy cel i jest to bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju – dodał wicepremier Sasin. PKO Bank Polski jest największym bankiem w Polsce oraz liderem rodzimego rynku nie tylko pod względem skali działania czy kapitałów własnych, ale też liczby klientów, których obsługuje – jest ich już 11,3 mln. Spółka jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla klientów z wszystkich segmentów i osiąga najwyższe udziały w rynku depozytów, kredytów oraz funduszy inwestycyjnych osób fizycznych. A jakby tego było mało, jak wskazał Jacek Sasin, kierując swoje słowa do prezesek PKO BP i PZU: „Te dwie panie trzymają budżet wielkości dwóch średnich krajów Europy”.
Rzeczywiście, jako PKO Bank Polski angażujemy się w wiele inicjatyw, które zapobiegają niepożądanym zjawiskom. Niezależnie od tego, jakie wyzwania pojawiłyby się w polskiej gospodarce, ważne jest, by był w niej silny i nowoczesny system bankowy. Dlatego że silne banki pozwalają na rozwój firm, gwarantują bezpieczeństwo oszczędności i rozwój społeczny – powiedziała Iwona Duda, prezes PKO BP. – Jako PKO Bank Polski bierzemy bardzo aktywny udział w tego typu działaniach na szeroką skalę. Ostatnio przekroczyliśmy ćwierć biliona złotych, jeśli chodzi o zaangażowanie w rozwój inwestycyjny naszych klientów. Pozwalamy na realizację ich potrzeb i marzeń. Nasza rola jest więc tym bardziej istotna – dodała.
PKO Bank Polski nadaje ton w bankowości
Jak wspomniał wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, PKO BP jako pierwszy w kraju zaczął zmniejszać nożyce widoczne między coraz większym oprocentowaniem kredytów a oprocentowaniem bankowych lokat. Sytuacja zrobiła się na tyle poważna, że sam premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do banków z apelem, by jak najszybciej zaczęły podnosić oprocentowanie lokat, skoro coraz więcej zarabiają na kredytach, wskutek podnoszenia przez RPP stóp procentowych. W odpowiedzi PKO Bank Polski przygotował nową ofertę depozytową dla klientów indywidualnych z oprocentowaniem nawet 5,75 proc. w skali roku.
Do tego jako pierwszy, bo już 1 czerwca, PKO Bank Polski podpisał umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w ramach programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Klient będzie mógł zaciągnąć kredyt hipoteczny bez konieczności posiadania wkładu własnego – część kwoty kredytu zostanie objęta gwarancją BGK. Dzięki temu do oferty PKO Banku Polskiego zostanie wprowadzony produkt umożliwiający zakup własnego mieszkania szczególnie tym osobom, które mają zdolność kredytową, ale nie posiadają kapitału na wkład własny. W trosce o komfort obsługi klientów cały proces starania się o finansowanie inwestycji – od momentu złożenia wniosku o kredyt aż do podpisania umowy – będzie uproszczony. Dlatego wszystkie formalności związane ze skorzystaniem z gwarancji BGK zostaną dopełnione w oddziale banku podczas składania wniosku o kredyt mieszkaniowy. Nie będzie konieczności podpisywania dodatkowych dokumentów odrębnie w Banku Gospodarstwa Krajowego. Kredyt hipoteczny z gwarancją BGK sfinansuje nawet 100 proc. wydatków związanych z kupnem lub budową nieruchomości. To bardzo ważne szczególnie w momencie, w którym na rynku nieruchomości nastąpiło załamanie sprzedaży, bo w wyniku dynamicznych zmian makrogospodarczych widać zatrzymanie tempa oferty tanich kredytów, która i tak trwała znacznie dłużej, niż zakładano. Do tego dochodzi też problem z rynkiem najmu, który również się zapełnił. Własne cztery kąty to jedna z podstawowych potrzeb, by Polacy mogli zakładać rodziny. Tym większa więc waga udziału banku w takim programie.
Zielony bank
Rola największych polskich banków to również ważne inwestycje w infrastrukturę zapewniającą Polsce bezpieczeństwo energetyczne i pozwalające wdrażać zieloną transformację. PKO Bank Polski współfinansuje budowę Portu Czystej Energii, czyli zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Gdańsku. Kwota udzielonego przez bank kredytu na współfinansowanie wydatków inwestycyjnych to 60 mln zł. Będzie to nowoczesna elektrociepłownia odzyskującą energię zawartą w bezużytecznych odpadach. Powstałe w wysokosprawnej kogeneracji ciepło i energia elektryczna trafią do mieszkańców Gdańska i okolic.
PKO Bank Polski współfinansuje również budowę największej farmy fotowoltaicznej w Europie Środkowo-Wschodniej, która powstaje w województwie pomorskim. Farma Zwartowo ma imponującą powierzchnię ok. 300 ha i jest zlokalizowana w powiecie wejherowskim. Kwota finansowania kolejnej fazy inwestycji wynosi 635 mln zł, z czego jedną trzecią stanowi udział PKO BP. Budowa ogromnej farmy postępuje zgodnie z planem.
Farma docelowo będzie dostarczała zieloną energię do ok. 153 tys. gospodarstw domowych. Będzie generowała moc 204 MW w pierwszej fazie inwestycji, a docelowo 286 MW. Oznacza to, że rocznie wytworzy ok. 270 GWh zielonej energii. Inwestorem jest niemiecka firma Goldbeck Solar we współpracy z polską spółką Respect Energy. Grupa Goldbeck Solar działa aktywnie na rynku PV w 17 krajach. Respect Energy jest niezależnym sprzedawcą energii elektrycznej, działającym na polskim rynku od 2013 r. Koncentruje się wyłącznie na energii odnawialnej, nie tylko jeśli chodzi o handel energią, ale również inwestycje w portfel aktywów wytwórczych. W 2021 r. PKO Bank Polski zwiększył wartość zielonego finansowania o 83 proc. w ujęciu rocznym, a co warte podkreślenia – jego udział w sumie bilansowej banku był 3,5-krotnie wyższy niż udział finansowania wysokoemisyjnego.
Ukraina walczy
Od pierwszych chwil agresji Rosji na Ukrainę PKO Bank Polski zaangażował się w akcje pomocowe, udzielając wsparcia uchodźcom. W tych trudnych okolicznościach za swój obowiązek bank uznał wspieranie uchodźców wojennych zarówno angażując się w liczne inicjatywy pomocy humanitarnej, jak i wprowadzając adekwatne rozwiązania w ofercie produktowej. Bank wdrożył usługę wymiany hrywien i jak oceniła prezes Iwona Duda, idzie to bardzo sprawnie, według wzorca, który zaproponował NBP. Ofertę rozszerzono na 100 oddziałów. Bank zaangażował się też w wiele inicjatyw pomocowych dla uchodźców z Ukrainy. Zaproponował uchodźcom m.in. specjalne konto bez opłat, a dla przedsiębiorców ukraińskich atrakcyjne warunki zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.
Jako PKO BP bardzo szybko zareagowaliśmy na potrzeby uchodźców, którzy pojawili się w naszym kraju. Bank zaproponował obywatelom Ukrainy pomoc w korzystaniu z podstawowych usług bankowych na terenie Polski, rozszerzając dla nich dotychczasowe udogodnienia. Nasz model wymiany hrywny próbuje się teraz przenosić do innych krajów w Europie. Drugie rozwiązanie to nadawanie uprawnień, PESEL-u, zakładanie rachunków bankowych. Jako bank mogliśmy bardzo szybko dostarczyć produkty i usługi mobilne. Dlatego znaczenie instytucji bankowych, które po raz kolejny udowodniły, że w tak niezwykle dynamicznych warunkach potrafią bardzo sprawnie i zdecydowanie podejmować konkretne działania, jest niezwykle potrzebne – zakończyła prezes PKO BP.
Maksymilian Wysocki