Informacje

Fot.Csongor/sxc.hu
Fot.Csongor/sxc.hu

Sektor gospodarki, w którym eksport 7-krotnie przewyższa import

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 20 marca 2014, 07:48

  • 0
  • Powiększ tekst

Ubiegły rok był rekordowy dla naszej gospodarki pod względem wielkości eksportu, który zwiększył się aż o 5,6 proc. Prognozy na obecny są jeszcze bardziej optymistyczne i przewidują dalszy wzrost o ponad 10 proc. Okazuje się, że najbardziej rozwiniętym pod tym względem sektorem gospodarki jest branża meblarska. Tylko w bieżącym roku ma ona przynieść 7,3 mld euro przychodu z eksportu. Co sprawia, że polskie meble są tak popularne za granicą?

W ostatnim okresie hitami eksportowymi polskiej gospodarki stały się wyroby przemysłu motoryzacyjnego, kosmetyki, elektronika, żywność. Szczególnie szybko rozwija się polski przemysł meblarski. W ubiegłym roku wartość eksportu w tym sektorze wyniosła 6,9 mld euro, a w bieżącym ma wzrosnąć do 7,3 mld. Plasuje to Polskę na czwartym miejscu wśród światowych producentów mebli.  Podkreślenia wymaga fakt, że 90 proc. ogólnej produkcji trafia na eksport, dzięki czemu 7-krotnie przewyższa on import. Nasz przemysł meblarski to obecnie ponad 24 tys. firm, eksportujących głównie do Niemiec, gdzie trafia 39 proc. eksportu, a także m. in. do Francji, Wielkiej Brytanii i Czech.

Dlaczego polskie meble są tak cenione?

Rodzime firmy, odnoszące sukcesy na zagranicznych rynkach, tak dobre wyniki zawdzięczają nie tylko konkurencyjnym cenom, ale także wysokiej jakości. To właśnie ona stała się cechą wyróżniającą rodzime wyroby na rynkach międzynarodowych. Przyczyniły się do tego takie czynniki, jak wieloletnia tradycja produkcji,  zaplecze techniczne, a także wykwalifikowana kadra. Nie było by to także możliwe bez wysiłku i współpracy wielu firm, zarówno bazujących na kapitale całkowicie Polskim, jak i zagranicznym. Ważnym aspektem jest także korzystne położenie geograficzne, jak również szeroka dostępność i niższa cena surowców. Zagraniczne koncerny inwestujące w nasz przemysł meblowy, wprowadziły  nowoczesne technologie produkcji oraz otworzyły nam drogę na rynki zagraniczne.

– Należy także zaznaczyć, że polscy producenci wykonali szereg działań restrukturyzacyjnych, wprowadzając działania poprawiające strukturę kosztów i ograniczające marnotrawstwo materiałów, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokich standardów. Przedsiębiorcy znaleźli oszczędności nie w redukcji kosztów skutkującej obniżaniem jakości produktów, lecz w optymalizacji procesów produkcyjnych

– informuje Maciej Wiertel, prezes zarządu w STAUFEN Polska.

Polska w segmencie premium

Obserwowany ostatnio, znaczący wzrost eksportu polskich mebli jest spowodowany również faktem przenoszenia przez duże koncerny produkcji do Polski. Nie jest to podyktowane jedynie konkurencyjną ceną, ale także skróceniem czasu dostaw i elastycznością produkcji, dzięki czemu możliwe jest znacznie szybsze reagowanie na zmiany rynku i utrzymywanie wysokich standardów.

- Umiejętne wykorzystanie tzw. „złotego trójkąta jakości”, pozwala polskim producentom uzyskać tak dużą przewagę konkurencyjną. Firmy, dbając o wysoką jakość i terminowość dostaw, w efekcie obniżają koszty produkcji

- podkreśla Wiertel.

Od 15 lat zauważalna jest systematyczna poprawa jakości, a także wzornictwa polskich mebli. Dzięki temu, coraz większa ich ilość trafia w  najbardziej wymagające gusta odbiorców. To właśnie rynek mebli luksusowych może stać się w przyszłości domeną polskiego przemysłu meblarskiego.

Opr. Jas


Powiązane tematy

Komentarze