Hiszpania: planują gazociąg na obszarze chronionym; protesty ekologów
Ogłoszona w czwartek przez władze Hiszpanii, Francji i Portugalii budowa podwodnego gazociągu BarMar jest planowana w akwenie Morza Śródziemnego o dużych walorach ekologicznych i częściowo znajdującym się pod ochroną - powiadomiły w poniedziałek hiszpańskie media
Jak napisał dziennik „La Razon”, część obszaru morskiego, na którym budowany będzie gazociąg łączący Barcelonę z Marsylią, powstanie na terenie chronionym prawem.
Wody te mają dużą wartość ekologiczną i stanowią korytarz migracyjny dla waleni, kluczowy dla ich przetrwania w zachodniej części Morza Śródziemnego - poinformowała madrycka gazeta, podkreślając, że również na planowanym miejscu inwestycji przy południowych brzegach Francji znajduje się chroniony prawem obszar Parku Przyrody Morskiej Zatoki Lwiej.
Z kolei hiszpański portal Energias Renovables odnotował głosy protestu ze strony organizacji ekologicznych, które domagają się odstąpienia od planu budowy gazociągu BarMar. Wśród tych podmiotów jest m.in. Greenpeace.
Portal przypomniał, że w sobotę kilka organizacji ekologicznych ogłosiło rozpoczęcie kampanii „służącej sparaliżowaniu prac” przy budowie magistrali gazowej z Barcelony do Marsylii.
Nowe połączenie gazowe, którego powstanie uzgodnili czwartek w Brukseli premierzy Hiszpanii i Portugalii oraz prezydent Francji, pobiegnie przez Morze Śródziemne, czyli inną trasą, niż wcześniej planowany interkonektor MidCat w Pirenejach.
Nową magistralą, której budowa, według rządu Hiszpanii, mogłaby potrwać do 7 lat, docelowo popłynie również zielony wodór.
W czwartek rząd Hiszpanii ogłosił, że nowy gazociąg łączący tej kraj z Francją będzie linią podmorską - „najszybszym i najbardziej wydajnym połączeniem Półwyspu Iberyjskiego z Europą Środkową”.
Władze Hiszpanii sprecyzowały, że dzięki linii biegnącej pomiędzy hiszpańską Zamorą a portugalską miejscowością Celorico da Beira docelowo do nowego gazociągu przyłączona zostanie również Portugalia.
Czytaj też: Polska elektrownia jądrowa: Zbuduje ją Westinghouse?
PAP/KG