Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Minister pozwolił na sprzedaż energii elektrycznej po zaniżonej cenie, dostał 4 lata więzienia

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 31 marca 2014, 19:50

    Aktualizacja: 1 kwietnia 2014, 10:47

  • 0
  • Powiększ tekst

Były rumuński minister gospodarki Codrut Seres został w poniedziałek skazany przez sąd w Bukareszcie na cztery lata więzienia za to, że pozwolił w 2004 roku na sprzedaż energii elektrycznej przez państwową firmę po zaniżonej cenie.

Seresa skazano też za dopuszczenie do podpisania kontraktów niekorzystnych dla krajowej firmy Hidroelectrica.

W tym samym procesie sąd skazał czterech byłych dyrektorów firmy na kary od czterech do pięciu lat więzienia. Byli oni oskarżeni o sprzedaż firmom współpracującym energii elektrycznej po zaniżonej cenie, narażając Hidroelectricę na straty w wysokości 165 mln dolarów, co doprowadziło w 2012 roku do jej niewypłacalności.

Seres, minister gospodarki w latach 2004-2006, został w grudniu ubiegłego roku skazany na sześć lat więzienia za "zdradę poprzez przekazywanie tajemnic". Chodziło o kontrowersyjne prywatyzacje, które miały miejsce w Rumunii w 2005 i 2006 roku.

Seres i skazany w tym samym procesie na pięć lat więzienia były minister ds.telekomunikacji Zsolt Nagy, oskarżeni byli o przekazanie poufnych dokumentów doradcom bankowości inwestycyjnej CSFB (działu inwestycyjnego banku Credit Suisse), wyznaczonym na konsultantów prywatyzacji spółki dystrybucji energii elektrycznej Electrica Muntenia Sud i producenta samolotów Avioane Craiova oraz sprzedaży pakietu akcji narodowego operatora telekomunikacyjnego Romtelecom.

(PAP)

 

 

 

 

 

------------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------------

Sprawdź promocje wSklepiku.pl!

Nie zwlekaj!

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze