Jesienna odsłona 7. edycji Kongresu 590 startuje 17 listopada w Rzeszowie
Już niebawem - 17 i 18 listopada - odbędzie się druga odsłona 7. edycji Kongresu 590, który objął Honorowym Patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Goście imprezy, która już na trwałe wpisała się do kalendarza najważniejszych wydarzeń gospodarczych w kraju, spotkają się w stolicy Podkarpacia – Rzeszowie
Jak co roku głównym punktem pierwszego dnia imprezy będzie gala wręczenia Narody Gospodarczej Prezydenta RP. Jej celem jest wyróżnienie najlepszych przedsiębiorstw, które przyczyniają się do rozwoju gospodarki, przestrzegają zasad odpowiedzialnego biznesu, promują pozytywny wizerunek Polski oraz stanowią wzór dla innych.
W trakcie dwóch dni wydarzenia uczestnicy będą mogli wziąć udział w debatach z udziałem polskich i zagranicznych ekspertów. Szczególne miejsce zajmie Forum Polsko-Ukraińskie zorganizowane we współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą. Zaproszeni eksperci porozmawiają na tematy dot. rynku pracy, gospodarki i ekonomii społecznej szukając odpowiedzi na pytania czy największa fala uchodźców z Ukrainy jest już za nami, jak efektywnie wykorzystać potencjał i kompetencje, jakimi dysponują uchodźcy oraz w jaki sposób polski rząd i organizacje otoczenia biznesu mogą pomóc ukraińskim MŚP w relokacji ich biznesów, a także jak możemy wykorzystać tę sytuacje do zwiększenia współpracy polsko -ukraińskiej.
Jednym z najważniejszych zagadnień poruszanych podczas debat będzie bezpieczeństwo energetyczne w kontekście napaści Rosji na Ukrainę oraz związanego z tą agresją kryzysu. Dyskutować o tym będą podczas panelu „Bezpieczeństwo energetyczne Polski a polityka Unii Europejskiej”: Marek Suski, poseł na Sejm RP, Przewodniczący Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych; Paweł Sałek, Doradca Prezydenta RP; Tomasz Siwak, Wiceprezes Zarządu ds. Handlowych ENEA S.A. oraz prof. Władysław Mielczarski z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej.
Ale bezpieczeństwo to pojęcie szerokie. Dlatego uczestnicy Kongresu 590 porozmawiają również o tym, jak agresja Rosji na Ukrainę radykalnie zmieniła postrzeganie w Europie kwestii wojny (panel „Polska i Europa w obliczu wojny”), wymiernych zagrożeniach wynikających z agresywnej polityki Rosji („Architektura bezpieczeństwa Trójmorza”) czy wyzwaniach stojących przed ludnością cywilną w czasie sytuacji kryzysowych („Powszechna obrona cywilna – stan obecny i pożądany”).
Natomiast o tym, czy mamy koniec świata, jaki znaliśmy przez 30 lat, dowiemy się słuchając wystąpienia dr Jacka Bartosiaka, stratega i geopolityka, Strategy & Future.
Oprócz tematów związanych z gospodarką, bezpieczeństwem i sytuacją geopolityczną, spora część debat dotyczyć będzie polityki społecznej, zdiagnozowanych problemów i stojących przed nią wyzwań. W tym kontekście kluczowa staje się rola kobiet i wsparcie rodziny w różnych obszarach. Zaproszeni eksperci poszukają odpowiedzi na pytania jak budować rynek pracy przyjazny rodzinie, czy państwu polskiemu dalej opłaca się inwestowanie w rodzinę oraz czy czeka nas społeczeństwo ludzi samotnych.
Relacje z obydwu dni będą transmitowane na żywo na stronie kongres590.pl.
Partner Samorządowy: Województwo Podkarpackie.
Partnerzy Strategiczni: Enea S.A., PGE S.A. i PKN ORLEN S.A.
Partnerzy Główni Plus: PKO Bank Polski, Grupa PZU i Grupa TAURON.
Partner Główny: Bank Pekao S.A.