Jesteśmy gotowi do odbudowy Ukrainy!
W raporcie z października 2022 r. analitycy Banku Pekao ocenili, że udział w odbudowie Ukrainy może przynieść Polsce znaczne korzyści, oszacowane na 3,6–3,8 proc. PKB. Perspektywy są niesamowicie korzystne zwłaszcza dla Polski, ale tę wojnę trzeba najpierw wygrać i to podkreślali wielokrotnie przedstawiciele Ukrainy w Davos
Debaty z udziałem przedstawicieli Banku Pekao SA w Davos były skupione wokół Ukrainy oraz energetyki, a także zapewnienia dalszego wzrostu gospodarczego Polski. Bank Pekao S.A. już po raz czwarty był współgospodarzem Domu Polskiego w Davos zorganizowanego w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego. Projekt Domu Polskiego ma na celu zaprezentowanie światowym liderom Polski i jej kluczowej pozycji w regionie. Bank Pekao był w Domu Polskim organizatorem debaty na jeden z tematów najbardziej żywiołowo dyskutowanych w Davos, czyli Ukrainy. Przedstawiciele banku brali też udział w innych dyskusjach na temat energetyki czy inwestycji.
Od czterech lat w Davos w czasie forum powstaje Dom Polski (Polish House), stworzony po raz pierwszy w 2019 r. z inicjatywy Banku Pekao i PZU. Tegoroczne hasło Domu Polskiego to „Poland – bridge to freedom” (Polska most do wolności) podkreślające skalę pomocy humanitarnej Polski dla ukraińskich uchodźców oraz geostrategiczną pozycję kraju, który łączy wschodnie i zachodnie gospodarki, a także otwiera drzwi do biznesowego potencjału regionu.
Właśnie tematowi Ukrainy była poświęcona debata „Rebuilding Ukraine. Mapping out the needs of Ukrainian business sector” (Odbudowa Ukrainy. Mapa potrzeb ukraińskiego sektora biznesowego), zainicjowana przez Bank Pekao. Jej uczestnikami byli prezes Banku Pekao Leszek Skiba, wiceprezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju Alain Pilloux, partner zarządzający w ukraińskim oddziale McKinsey Ołeksandr Krawczenko, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Marek Dietl i doradca ekonomiczny prezydenta Ukrainy Alexander Rodnyansky.
Debatę Pekao poprzedziło przemówienie wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, który nawiązując do hasła Domu Polskiego, wskazywał, że Polska z jednej strony jest mostem do wolności, przez który mają płynąć na Ukrainę niezbędne środki do prowadzenia wojny i wsparcia narodu ukraińskiego, a z drugiej – jest mostem, przez który Ukraińcy mogą przemaszerować do realizacji swoich euroatlantyckich i europejskich aspiracji.
Tę dyskusję zdominowały kwestie finansowania Ukrainy zarówno w czasie wojny, jak i po jej zakończeniu, w tym właściwe zaplanowanie odbudowy zniszczonego przez wojnę kraju, tak by odbudowa przebiegała sprawnie i mogła się jak najszybciej rozpocząć. Prezes Banku Pekao Leszek Skiba wskazywał, że by tak się stało, Ukrainie jest potrzebny stabilny, nowoczesny i wolny od korupcji sektor bankowy.
Po wygranej wojnie Ukraina musi mieć mocny sektor bankowy, który będzie fachowo alokować i inwestować pieniądze, wspierać wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy – komentował prezes Pekao. A w innej z debat z jego udziałem wskazywał na znaczne możliwości współpracy między Polską a Ukrainą i jednocześnie potrzebę zmian w polskiej gospodarce także w obliczu zmian na Ukrainie – Polska powinna awansować w łańcuchach dostaw, zwiększyć marże i innowacyjność gospodarki. Konkurencja ze strony odbudowującej się Ukrainy będzie nas do tego dodatkowo motywować – mówił Leszek Skiba.
Uczestnicy debaty, której na miejscu w Davos przyglądali się przedstawiciele ukraińskich instytucji, firm i think tanków, w tym mer Lwowa Andrij Sadowy zgodzili się, że odbudowa kraju z tak wielkich zniszczeń będzie wyzwaniem wymagającym znacznych nakładów i wcześniejszego strategicznego planowania. Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao SA, podczas panelu otwierającego wszystkie dyskusje w Domu Polskim zatytułowanego „Why Poland. Capturing the opportunity in the era of shift from globalization to regionalization” (Dlaczego Polska. Wykorzystanie szansy w dobie przejścia od globalizacji do regionalizacji) zadeklarował wsparcie polskiego banku dla wszystkich firm, które już dziś wyrażają chęć uczestniczenia w tym przedsięwzięciu.
Polska stanowi swoisty pomost między Zachodem a Wschodem. Historycznie państwa odgrywające rolę takiego łącznika czerpały z tego powodu wielkie profity. Dostrzegamy to właśnie w tym momencie – gdy miliony przybywających do Polski Ukraińców rozwiązują nasz problem z brakiem rąk do pracy – dodał.
Bank Pekao uczestniczył także w innych debatach i dyskusjach panelowych, w których rozmówcy najwięcej uwagi poświęcili kwestii bezpieczeństwa energetycznego Europy, również Polski, po napaści Rosji na Ukrainę.
Przedstawiciele Pekao podkreślali też gotowość banku do finansowania inwestycji w projekty związane z energetyką odnawialną, jak magazyny energii, biogazownie, farmy fotowoltaiczne. A w niedługim czasie wielkich inwestycji związanych z wiatrakami na morzu czy energetyką jądrową.
Obecność w Davos była również dla Banku Pekao okazją do spotkania z obecnymi oraz potencjalnymi klientami i kontrahentami oraz promocji banku jako jednej z największych instytucji finansowych w Polsce i regionie.
Maksymilian Wysocki
Materiał powstał przy współpracy z Bankiem Pekao S.A.