Ile zarobi szef KNF?
Wprowadzone rozporządzeniem prezesa Rady Ministrów podwyżki wynagrodzeń dla kierownictwa Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) są uzasadnione ze względu na rolę, jaką odgrywa ta instytucja dla bezpieczeństwa sektora finansowego w Polsce, oraz na to, że gwarantują one zatrudnianie osób o wysokich kwalifikacjach i bogatym doświadczeniu, ocenia dla ISBnews prezes Banku Pekao Leszek Skiba. Podkreśla, że wynagrodzenia zarządów zagranicznych banków działających w Polsce potrafią być wielokrotnie wyższe.
CZYTAJ TEŻ: Rosja chce skłócić UE z Turcją. Perfidny plan
1 maja br. weszło w życie Rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 2023 r. w sprawie wynagrodzeń i nagród dla przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego i jego zastępców oraz wynagrodzeń dla członków tej Komisji, zmieniające sposób ustalania wysokości wynagrodzeń członków Komisji.
Rozporządzenie wprowadza m.in. zasadę, według której wynagrodzenie przewodniczącego KNF będzie stanowić 13-krotność przeciętnego wynagrodzenia ogłaszanego przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) za poprzedni rok, a w przypadku zastępców: 11-krotność.
Według obwieszczenia GUS z 17 lutego br., „przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej, pomniejszone o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe, w 2022 r. wyniosło 5 540,25 zł”.
KNF nadzoruje zgodne z przepisami działanie instytucji finansowych, co jest ogromną odpowiedzialnością - skomentował Leszek Skiba w komentarzu przesłanym ISBnews.
Podkreślił, że także dzięki KNF możemy dziś z dużym spokojem obserwować, to co dzieje się z bankami za oceanem czy nawet w niektórych państwach europejskich. Polskie banki są w dobrej kondycji i dzięki temu mogą finansować polską gospodarkę. A zgromadzone w bankach oszczędności Polaków są bezpieczne.
Aktualnie wynagrodzenia w KNF zbliżyły się do stawek w NBP. Natomiast wynagrodzenia zarządów zagranicznych banków działających w Polsce potrafią być wielokrotnie wyższe. To determinuje wynagrodzenia w sektorze finansowym, gdyż instytucje rywalizują o najlepszych specjalistów. Dlatego uważam, że wzrost wynagrodzeń w KNF jest uzasadniony – stwierdził Leszek Skiba.
Wynagrodzenia w sektorze finansowym wiążą się z ogromną odpowiedzialnością. Dla bezpieczeństwa finansowego Polski ważne jest, żeby na tego rodzaju stanowiskach pracowały osoby o wysokich kwalifikacjach i bogatym doświadczeniu - powiedział Leszek Skiba.
ISBnews/RO
CZYTAJ TEŻ: Jak Rosjanie chcą zmylić HIMARS-y?
CZYTAJ TEŻ: Czy jesteśmy gotowi na zakaz rejestracji aut spalinowych?