Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym. Jakie zmiany?
Możliwość czasowego korzystania przez przewoźników drogowych prowadzących działalność w Polsce z pojazdu najmowanego zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE - zakłada projekt ustawy, o którym we wtorek poinformowano w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy Prawo o ruchu drogowym.
W wykazie wyjaśniono, że proponowane zmiany mają na celu wprowadzenie pojęcia pojazdu najmowanego. Wskazano, że unijna dyrektywa stanowi, iż każde państwo członkowskie zezwala na użytkowanie w obrębie swojego terytorium w celu ruchu drogowego między państwami członkowskimi pojazdów najmowanych przez przedsiębiorstwa mające siedzibę na terytorium innego państwa członkowskiego m.in. pod warunkiem, że pojazd jest zarejestrowany lub został włączony do ruchu zgodnie z prawem innego państwa członkowskiego.
Dodano, że ustanowiony zostanie zamknięty katalog przesłanek, na podstawie których dopuszczone jest wykonywanie transportu drogowego rzeczy lub niezarobkowego przewozu drogowego rzeczy pojazdem najmowanym zarejestrowanym lub dopuszczonym do ruchu zgodnie z prawem innego państwa członkowskiego.
Wprowadzone ograniczenia w tym zakresie są zgodne z postanowieniami dyrektywy 2022/738. Jednocześnie zostaną wprowadzone zmiany w ustawie o transporcie drogowym znoszące wobec przedsiębiorcy posiadającego zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub licencję wspólnotową ograniczenie w postaci nakazu wykorzystywania w prowadzonej działalności gospodarczej pojazdów zarejestrowanych wyłącznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej” - zauważono w uzasadnieniu.
Poinformowano, że wprowadzone zmiany umożliwią przedsiębiorcom wykonującym krajowy i międzynarodowy transport drogowy rzeczy korzystanie z pojazdów najmowanych.
Czytaj też: Ukraina. Potężna eksplozja w Melitopolu
Czytaj też: Tauron i ceny prądu. Grupa odnotowała 1 mld zł zysku
pap, jb