Susza daje się we znaki uprawom zbóż
Suszę rolniczą w okresie od 11 kwietnia do 10 czerwca stwierdzono w czternastu województwach. Największy niedobór wody wystąpił na terenie Pomorza, Mazur i na Kujawach. Susza dotyka przede wszystkim uprawy zbóż i kukurydzy - poinformował w środę Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG).
„W trzecim okresie raportowania tj. od 11 kwietnia do 10 czerwca 2023 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -110 mm. W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zmniejszeniu o 40 mm w stosunku do poprzedniego okresu (1 IV-31 V)” - czytamy w raporcie IUNG.
Deficyt wody dla roślin uprawnych nadal wzrastał i występował w całym kraju. Największe niedobory wody notowano na terenach: Pojezierza Mazurskiego i Pomorskiego oraz na Kujawach. Duży deficyt wody notowano również na obszarze Polski środkowej, mniejszy - występował w południowej Polsce.
Susza rolnicza występowała na terenie województw: kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, podlaskiego, łódzkiego, lubuskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego, lubelskiego, opolskiego, świętokrzyskiego, śląskiego.
Według raportu susza występowała w sześciu uprawach: zbożach jarych i ozimych, truskawek, krzewów owocowych, drzew owocowych oraz rzepaku i rzepiku.
Największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach notowano w 1 468 gminach (59 proc. gmin Polski). Suszę notowano również w uprawach zbóż ozimych. Notowano ją w 1363 gminach (55 proc. gmin).
IUNG przypomina, że wystąpienie suszy rolniczej obojętnie, w którym okresie sześciodekadowym, to plony ostateczne dla upraw objętych suszą będą niższe przynajmniej o 20 proc. w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych.
Czytaj także: Państwa przyfrontowe zaniepokojone zakazem przywozu zbóż z Ukrainy do 15 września
PAP/rb