Amerykanie coraz częściej inwestują w Polsce
Z raportu „FIRMY AMERYKAŃSKIE W POLSCE: Kapitał dla rozwoju i bezpieczeństwa” wynika, że firmy amerykańskie stanowią drugą największą grupę inwestorów zagranicznych w Polsce. Ta sytuacja stwarza mnóstwo miejsc pracy i daje duże szanse rozwoju zarówno dla pracowników jak i dla miast.
Liczba amerykańskich firm w Polsce w ciągu ostatnich lat malała. Rok 2021 był pierwszym rokiem, kiedy w Polsce liczba firm zwiększyła się, porównując dane statystyczne raportu przygotowanego przez AmCham i SGH. W sumie pod koniec 2021 roku w Polsce zarejestrowanych było 1576 firm z udziałem kapitału amerykańskiego.
W niektórych branżach Polska przejęła wszystkie projekty inwestycyjne amerykańskich inwestorów lokalizowane w tej części Europy – zauważono w raporcie.
Najwięcej firm, bo 45 proc. pochodzi z obszaru usług, a 38 proc. z obszaru przemysłu. Obszar usług stanowi największy udział ze względu na dobre zdanie firm amerykańskich o kwalifikacjach pracowników IT w naszym kraju. Inwestorzy amerykańscy oceniają, że dostęp do wysoko wykwalifikowanych pracowników jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na wybór lokalizacji inwestycji.
Pod koniec 2021 roku firmy z kapitałem amerykańskim zatrudniały w Polsce ponad 327 tys. Osób (wzrost o ponad 30 tys. osób r/r). Wśród firm, które zatrudniają największą liczbę osób należy wymienić Amazon, Citygroup, IBM czy Lear.
Nieco ponad jedna trzecia miejsc pracy znajduje się w województwie mazowieckim, a drugie tyle znajduje się w województwach wielkopolskim, małopolskim i dolnośląskim
Autorzy raportu przewidują, że można optymistycznie patrzeć w przyszłość. Liczba amerykańskich inwestycji w Polsce może wzrosnąć.
Tak zwane zielone inwestycje, związane z rozwojem technologii alternatywnych źródeł (wodór, atom) i magazynowania energii oraz sieci energetycznych przy jednocześnie rosnącym zainteresowaniu zarówno firm usługowych, jak i produkcyjnych oszczędnością energii i wymianą flot na pojazdy elektryczne, będą głównym motorem inwestycji tak firm krajowych, jak i zagranicznych. – czytamy w raporcie.