Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Która firma najczęściej walczy przed polskim sądem? RANKING

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 13 maja 2014, 08:18

    Aktualizacja: 13 maja 2014, 08:30

  • 2
  • Powiększ tekst

Sprawy gospodarcze wracają na wokandę sądową średnio po 53 dniach, ale mediana dla tej próby jest już znacznie krótsza i wskazuje, że najczęściej okres wyznaczany przez sąd pomiędzy kolejnymi rozprawami i posiedzeniami wynosi 35 dni - wynika z badania przeprowadzonego przez mojpozew.pl.

Przedmiotem 85% wszystkich postępowań było dochodzenie zapłaty roszczeń pieniężnych. Przy czym w tej kategorii uwzględniono wszystkie typowe opisy stosowane w polskim systemie sprawiedliwości, w tym przede wszystkim różnego rodzaju roszczenia (z umowy o usługi, o roboty budowlane, o dostawy) oraz postepowania dotyczące zawarcia ugody lub zawezwania do zawarcia ugody. Przedmiotem pozostałych 15% postępowań prowadzonych przed wydziałami gospodarczymi były między innymi postępowania dotyczące nadania klauzuli wykonalności, o ogłoszenie upadłości, o eksmisję, o wydanie nieruchomości oraz o wyłączenie wspólnika z w spółce z o.o.

Wartość przedmiotu postępowania można było ustalić w przypadku 30% wszystkich postępowań. Średnia wartość przedmiotu postępowania wyniosła 420 tysięcy złotych jednak statystycznie najwięcej postępowań dotyczy spraw, w których wartość przedmiotu postępowania wyniosła ok. 10 tysięcy złotych. Stosunkowo duża równica między średnią wartością postępowania, a medianą wynika przede wszystkim z występowania spraw, w których wartość przedmiotu sporu jest stosunkowo wysoka – warto tu przywołać dwa postępowania o rekordowo wysokiej wartości przedmiotu sporu: postępowanie pomiędzy P&W Radiokomunikacja S.A. a Orange Polska S.A. oraz postępowanie przeciwko Cargosped Sp. z o.o.

Wysokie kwoty podawane jako wartość przedmiotu sporu można spotkać przede wszystkim w postępowaniach z udziałem firm infrastrukturalnych – zatem wysokie kwoty sięgające kilkuset milionów złotych dotyczą również spółek będących operatorami infrastruktury kolejowej. Kolejną grupą podmiotów w przypadku której występują postępowania o wysokiej wartości przedmiotu sporu są banki.

Kim są uczestnicy sądowych postępowań gospodarczych?

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą były częściej stroną pozwaną (34%) niż stroną powodową (26%). Zdecydowanie najliczniejszą grupą korzystającej z prawa do sądu są ubezpieczyciele. Ponad 11% wszystkich postępowań w wydziałach gospodarczych przypada na 12 największych ubezpieczycieli działających w Polsce. Do tego można również doliczyć postępowania z udziałem firm wyspecjalizowanych w dochodzeniu odszkodowań komunikacyjnych – łącznie na 3 największe firmy działające w tym sektorze przypada ok. 1% wszystkich postępowań w polskich sądach gospodarczych.

Kolejną grupą firm występujących często w postępowaniach sądowych są firmy wyspecjalizowane w usługach windykacyjnych – na trzy firmy działające w tym segmencie przypada łącznie ok. 1% wszystkich postępowań sądowych. Jedynym bankiem, który znalazł się w naszym rankingu obejmującym 25 najbardziej aktywnych podmiotów w polskim wymiarze sprawiedliwości jest Bank Polska Kasa Opieki S.A.

W przypadku niespełna 2% spraw postępowania sądowe toczyły się z udziałem podmiotów zagranicznych. Podmiotem zagranicznym, który brał udział w największej liczbie postępowań był PRESCO INVESTMENTS S.Á R.L. z Luksemburga (usługi windykacyjne).

Poniżej ranking 25 przedsiębiorstw, których nazwy najczęściej pojawiały się na wokandach wydziałów gospodarczych sądów powszechnych w Polsce.

  1. PZU ubezpieczenia
  2. Warta ubezpieczenia
  3. Ergo Hestia ubezpieczenia
  4. Allianz Polska ubezpieczenia
  5. Uniqa ubezpieczenia
  6. Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze infrastruktura
  7. Magna Era Sp. z.o.o. usługi finansowe
  8. Cnp Sp. z o.o. usługi
  9. Compensa ubezpieczenia
  10. Eurorent Sp. z o.o. usługi
  11. MTU ubezpieczenia
  12. Vindico Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o. usługi finansowe
  13. Generali ubezpieczenia
  14. PTU ubezpieczenia
  15. Interrisk ubezpieczenia
  16. HDI ubezpieczenia
  17. Neoway Sp. z o.o. uługi finansowe
  18. Kredyt Inkaso usługi finansowe
  19. PKP Oddział Gospodarowania Nieruchomościami infrastruktura
  20. TUW S.A. ubezpieczenia
  21. Bank Pekao usługi finansowe
  22. PKT.Pl Polskie Książki Telefoniczne Sp. z o.o. usługi dla biznesu
  23. Tauron Sprzedaż Sp. z o.o. handel specjalistyczny
  24. Tesco handel 25 Equus S.A. w upadłości likwidacyjnej transport

Badanie i ranking został przygotowany na próbie 143.185 wpisów na wokandach wydziałów gospodarczych powszechnych sądów rejonowych i okręgowych w Polsce, w okresie od 1 października 2010 roku do 31 marca 2014 roku.

Źródło: mojpozew.pl/Opr. Jas

Powiązane tematy

Komentarze