Która firma najczęściej walczy przed polskim sądem? RANKING
Sprawy gospodarcze wracają na wokandę sądową średnio po 53 dniach, ale mediana dla tej próby jest już znacznie krótsza i wskazuje, że najczęściej okres wyznaczany przez sąd pomiędzy kolejnymi rozprawami i posiedzeniami wynosi 35 dni - wynika z badania przeprowadzonego przez mojpozew.pl.
Przedmiotem 85% wszystkich postępowań było dochodzenie zapłaty roszczeń pieniężnych. Przy czym w tej kategorii uwzględniono wszystkie typowe opisy stosowane w polskim systemie sprawiedliwości, w tym przede wszystkim różnego rodzaju roszczenia (z umowy o usługi, o roboty budowlane, o dostawy) oraz postepowania dotyczące zawarcia ugody lub zawezwania do zawarcia ugody. Przedmiotem pozostałych 15% postępowań prowadzonych przed wydziałami gospodarczymi były między innymi postępowania dotyczące nadania klauzuli wykonalności, o ogłoszenie upadłości, o eksmisję, o wydanie nieruchomości oraz o wyłączenie wspólnika z w spółce z o.o.
Wartość przedmiotu postępowania można było ustalić w przypadku 30% wszystkich postępowań. Średnia wartość przedmiotu postępowania wyniosła 420 tysięcy złotych jednak statystycznie najwięcej postępowań dotyczy spraw, w których wartość przedmiotu postępowania wyniosła ok. 10 tysięcy złotych. Stosunkowo duża równica między średnią wartością postępowania, a medianą wynika przede wszystkim z występowania spraw, w których wartość przedmiotu sporu jest stosunkowo wysoka – warto tu przywołać dwa postępowania o rekordowo wysokiej wartości przedmiotu sporu: postępowanie pomiędzy P&W Radiokomunikacja S.A. a Orange Polska S.A. oraz postępowanie przeciwko Cargosped Sp. z o.o.
Wysokie kwoty podawane jako wartość przedmiotu sporu można spotkać przede wszystkim w postępowaniach z udziałem firm infrastrukturalnych – zatem wysokie kwoty sięgające kilkuset milionów złotych dotyczą również spółek będących operatorami infrastruktury kolejowej. Kolejną grupą podmiotów w przypadku której występują postępowania o wysokiej wartości przedmiotu sporu są banki.
Kim są uczestnicy sądowych postępowań gospodarczych?
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą były częściej stroną pozwaną (34%) niż stroną powodową (26%). Zdecydowanie najliczniejszą grupą korzystającej z prawa do sądu są ubezpieczyciele. Ponad 11% wszystkich postępowań w wydziałach gospodarczych przypada na 12 największych ubezpieczycieli działających w Polsce. Do tego można również doliczyć postępowania z udziałem firm wyspecjalizowanych w dochodzeniu odszkodowań komunikacyjnych – łącznie na 3 największe firmy działające w tym sektorze przypada ok. 1% wszystkich postępowań w polskich sądach gospodarczych.
Kolejną grupą firm występujących często w postępowaniach sądowych są firmy wyspecjalizowane w usługach windykacyjnych – na trzy firmy działające w tym segmencie przypada łącznie ok. 1% wszystkich postępowań sądowych. Jedynym bankiem, który znalazł się w naszym rankingu obejmującym 25 najbardziej aktywnych podmiotów w polskim wymiarze sprawiedliwości jest Bank Polska Kasa Opieki S.A.
W przypadku niespełna 2% spraw postępowania sądowe toczyły się z udziałem podmiotów zagranicznych. Podmiotem zagranicznym, który brał udział w największej liczbie postępowań był PRESCO INVESTMENTS S.Á R.L. z Luksemburga (usługi windykacyjne).
Poniżej ranking 25 przedsiębiorstw, których nazwy najczęściej pojawiały się na wokandach wydziałów gospodarczych sądów powszechnych w Polsce.
- PZU ubezpieczenia
- Warta ubezpieczenia
- Ergo Hestia ubezpieczenia
- Allianz Polska ubezpieczenia
- Uniqa ubezpieczenia
- Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze infrastruktura
- Magna Era Sp. z.o.o. usługi finansowe
- Cnp Sp. z o.o. usługi
- Compensa ubezpieczenia
- Eurorent Sp. z o.o. usługi
- MTU ubezpieczenia
- Vindico Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o. usługi finansowe
- Generali ubezpieczenia
- PTU ubezpieczenia
- Interrisk ubezpieczenia
- HDI ubezpieczenia
- Neoway Sp. z o.o. uługi finansowe
- Kredyt Inkaso usługi finansowe
- PKP Oddział Gospodarowania Nieruchomościami infrastruktura
- TUW S.A. ubezpieczenia
- Bank Pekao usługi finansowe
- PKT.Pl Polskie Książki Telefoniczne Sp. z o.o. usługi dla biznesu
- Tauron Sprzedaż Sp. z o.o. handel specjalistyczny
- Tesco handel 25 Equus S.A. w upadłości likwidacyjnej transport
Badanie i ranking został przygotowany na próbie 143.185 wpisów na wokandach wydziałów gospodarczych powszechnych sądów rejonowych i okręgowych w Polsce, w okresie od 1 października 2010 roku do 31 marca 2014 roku.
Źródło: mojpozew.pl/Opr. Jas