Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Inwestycje o wartości 180 mln euro obniżyły emisję CO2 o 100 tys. ton

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 20 maja 2014, 07:15

  • 1
  • Powiększ tekst

Prawie 2 tys. energooszczędnych projektów na ponad 180 mln euro w polskich firmach sfinansował Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju w pierwszej edycji programu PolSEFF. Jak podał EBOiR, inwestycje m.in. pozwoliły zredukować emisję CO2 o prawie 100 tys. ton.

W poniedziałek EBOiR poinformował, że od stycznia 2011 r. do końca kwietnia br. z programu PolSEFF skorzystało 1950 firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, którym w sumie udzielono finansowania na kwotę 182 mln euro. Szacowane oszczędności to zaoszczędzone 329 GWh i redukcja emisji CO2 o ponad 97 tys. ton.

Zaoszczędzona energia odpowiada średniemu rocznemu zapotrzebowaniu na energię około 44 tys. gospodarstw domowych w Polsce, natomiast redukcja emisji CO2 odpowiada emisji 50 tys. samochodów przejeżdżających 15 tys. km rocznie każdy - podkreślił EBOiR.

"Rezultaty znacznie przewyższyły cele postawione nam w momencie startu projektu. Polscy przedsiębiorcy coraz śmielej modernizują swoje firmy, inwestując przy tym coraz chętniej w nowoczesne rozwiązania ograniczające zużycie energii. Tym bardziej, że oprócz korzyści w postaci oszczędności energii i kosztów, umożliwiają one w końcowym rezultacie zwiększenie rynkowej konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw" - oceniła kierownik programu PolSEFF Małgorzata Kotańska.

Największa sfinansowana inwestycja opiewała na kwotę 1 mln euro i dotyczyła wymiany starej maszyny drukarskiej na nową. Efekty projektu to roczne oszczędności energii na poziomie 88 proc.; emisja CO2 została zredukowana o 157 ton rocznie, a czas zwrotu z inwestycji to zaledwie jeden rok - zaznaczono.

EBOiR podkreślił, że najwyższe oszczędności osiągnięto w projektach termomodernizacyjnych budynków, z których najlepsze przynosiły ponad 80 proc. oszczędności energii. Bank przypomniał, że jednym z celów polityki energetyczno-klimatycznej UE na 2020 r. jest ograniczenie zużycia energii pierwotnej o 20 proc. Poza Polską, bank prowadzi podobne programy m.in. w Bułgarii, na Słowacji, w Rosji, Mołdawii, Turcji, na Ukrainie oraz Bałkanach.

EBOiR (ang. The European Bank for Reconstruction and Development - EBRD) to międzynarodowa instytucja finansowa założona w 1991 r. w celu wsparcia budowy nowego ładu w Centralnej i Wschodniej Europie po zakończeniu zimnej wojny. Udziałowcami EBOiR są 64 państwa oraz Unia Europejska i Europejski Bank Inwestycyjny.

EBOiR stał się największym inwestorem finansowym w regionie obejmującym 34 kraje i rozciągającym się od Centralnej Europy, przez Centralną Azję po południowe i wschodnie obszary basenu Morza Śródziemnego. Wartość inwestycji banku waha się od 5 mln euro do 230 mln euro; zwykle bank finansuje do 35 proc. kosztów projektu. EBOiR wspiera demokratyczne przemiany i budowę wolnego rynku finansując projekty, które nie mogą uzyskać finansowania z banków komercyjnych.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze