Polska sprzedała 3,6 mln uprawnień do emisji CO2 za 5,42 euro za jedną
W poniedziałek giełda gazu i energii EEX przeprowadziła w imieniu Polski pierwszą aukcję europejskich uprawnień do emisji CO2 - poinformował w komunikacie resort środowiska. Podczas sesji sprzedano ponad 3,6 mln uprawnień w cenie 5,42 euro za jedno.
Jednostka EUA (European Union Allowances) uprawnia do emisji jednej tony dwutlenku węgla.
Jak poinformował resort, do sprzedaży na aukcji przeznaczone było 3 mln 661 tys. EUA. Całkowite zapotrzebowanie na uprawnienia do emisji, zgłoszone przez uczestników aukcji, wyniosło 8,34 mln EUA. "Zapotrzebowanie było ponad dwa razy większe niż liczba EUA przeznaczona do sprzedaży w ramach aukcji" - zaznaczono.
Ministerstwo podało również, że w aukcji wzięło udział 17 firm.
W 2013 roku całkowita liczba uprawnień do emisji, które zostaną wystawione do sprzedaży na aukcjach w imieniu Polski, wynosi 51 mln. Aukcje na giełdzie EEX (European Energy Exchange) będą przeprowadzane co tydzień, w poniedziałki w godz. 13-15.
Aukcje polskich uprawnień do emisji będą prowadzone niezależnie od aukcji prowadzonych przez EEX w imieniu Komisji Europejskiej i 24 państw członkowskich.
Sprzedaż polskich uprawnień na Wspólnotowej Platformie Aukcyjnej będzie odbywać się do czasu wyłonienia krajowej platformy aukcyjnej. W tej chwili trwają prace nad nowymi przepisami prawnymi w tej sprawie.
Polska ma ok. 630 mln uprawnień do emisji CO2 do sprzedaży na aukcjach w latach 2013-2020 w ramach systemu EU-ETS. Przydział uprawnień dla całej Unii na 2013 r. to nieco poniżej 2 mld jednostek.
(PAP)
----------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------
Uwaga!
Czwarty numer miesięcznika "W Sieci Historii" z nowym dodatkiem już do nabycia w naszym sklepie wSklepiku.pl!
Temat przewodni numeru to bohaterowie Września 1939 r. oraz Sierpnia 1944 r. W miesięczniku znalazły się zarówno opracowania dotyczące zwycięstw i przyczyn klęsk zrywów niepodległościowych, jak i opis wojennej codzienności, sposobów włączania się do walki na rozmaitych polach wszystkich grup Polaków, a także wzruszające historie ludzkie.