Uzbekistan: Przymus, dyktatura i powrót do ograniczeń
Po kilku latach częściowej liberalizacji w sferze wolności wyznania władze Uzbekistanu powróciły do bardziej radykalnych działań, znanych z czasów prezydentury Islama Karimowa, czyli lat 1991-2016; ze zdecydowaną reakcją spotykają się mężczyźni noszący brody i kobiety w hidżabach - poinformowało Radio Ozodlik, czyli uzbekistańska filia Radia Swoboda.
W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele doniesień na temat kobiet, które poproszono o zdjęcie tradycyjnych muzułmańskich nakryć głowy m.in. w uczelniach wyższych i akademikach. Zdarzają się nawet przypadki kontroli przeprowadzanych w prywatnych domach oraz przymusowego golenia mężczyznom bród przez funkcjonariuszy resortów siłowych - przekazała w poniedziałek niezależna rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia, powołując się na informacje Radia Ozodlik.
Jak dodano, w kraju zamykane są m.in. lokale gastronomiczne wyposażone w sale modlitwy i księgarnie, w których sprzedawano literaturę o charakterze religijnym. Na polecenie władz z szyldów w miastach znikają napisy w języku arabskim.
Nowa polityka Taszkentu wynika z uchwalonych niedawno przez parlament poprawek do kodeksu postępowania w miejscach publicznych. Obywatelom zabroniono m.in. noszenia odzieży o charakterze „wyznaniowym” - zauważyło Radio Ozodlik.
Czasy prezydentury Karimowa były oceniane przez większość analityków jako okres autorytarnych rządów lub wręcz dyktatury, przejawiającej się m.in. w ścisłej kontroli państwa nad swobodą praktyk religijnych. Władze w Taszkencie podejmowały takie działania w obawie przed wzrostem nastrojów radykalnych, szczególnie w gęsto zaludnionej Kotlinie Fergańskiej na wschodzie kraju.
Pierwsze lata rządów obecnego prezydenta Szawkata Mirzijojewa, który zastąpił Karimowa, cechowały się liberalizacją życia gospodarczego i znaczącym poszerzeniem zakresu wolności obywatelskich. W uznaniu dla reform nowego przywódcy brytyjski tygodnik „Economist” uznał Uzbekistan Państwem Roku 2019.
Czytaj także: Ukraina. Zdobycie tego miasta będzie kluczowe
Czytaj także: „Polska siatkówka jest czymś absolutnie wyjątkowym”
pap, jb