Spór w Niemczech o wydobycie żwiru. Mieszkańcy protestują
Spór o wydobycie żwiru w regionie Dolnego Renu wkracza w nową rundę, pisze portal Merkur.de. Wywołał go nowy plan regionalny, który przewiduje dalsze wydobycie żwiru i piasku dla przemysłu budowlanego w zachodniej części Niemiec w Nadrenii Północnej-Westfalii (NRW) - ku wielkiemu niezadowoleniu lokalnych władz i mieszkańców. W NRW ma powstać 17 nowych miejsc wydobycia żwiru i piasku. Wydobycie żwiru zniszczy cenne krajobrazy.
Chociaż konflikt dotyczący wydobycia żwiru w Dolnym Renie w Nadrenii Północnej-Westfalii pozostaje nierozwiązany, parlament Zagłębia Ruhry zatwierdził w piątek w Essen zaktualizowany plan regionalny. Określa ona ramowe warunki rozwoju obszarów mieszkalnych i komercyjnych, rezerwatów przyrody i szlaków komunikacyjnych dla 5,1 mln mieszkańców regionu.
Centralnym punktem spornym pozostaje jednak wydobycie surowców. Plan zakłada utworzenie w powiecie Wesel 17 nowych zakładów wydobycia żwiru i piasku dla budownictwa. Dotknięte społeczności sprzeciwiają się temu i natychmiast ogłosiły, że rozważą złożenie nowego pozwu, pisze portal 24RHEIN.
Władze lokalne z powodzeniem złożyły już sprzeciw wobec wcześniejszego projektu planu do wyższego sądu administracyjnego w 2022 roku. Argumentowały, że ekstensywne wydobycie żwiru nieodwracalnie zniszczy cenne krajobrazy.
CZYTAJ TAKŻE: Sukces Polski w UE ws. metanu. PiS ratuje kopalnie
CZYTAJ TAKŻE: Hiszpania: Uznamy państwowość Palestyny
pap, jb