Nowa era współpracy Polski i Rwandy. Prezydent z ofertą
Polska, państwo bez niechlubnej kolonialnej przeszłości, oferuje Rwandzie współpracę w oparciu o wzajemny szacunek i zrozumienie interesów każdej ze stron – zadeklarował prezydent Andrzej Duda w środę w Kigali podczas otwarcia polsko-rwandyjskiego forum gospodarczego.
Prezydent Duda zaznaczył, że Rwanda z uwagi na stabilność, bezpieczeństwo i duży potencjał swojego rynku jest dla Polski coraz atrakcyjniejszym partnerem gospodarczym. Zwrócił uwagę, że państwo to cieszy się rosnącym zainteresowaniem polskich przedsiębiorców. Jako szczególnie obiecujące obszary polsko-rwandyjskiej współpracy wymienił technologie wspomagające efektywność rolnictwa, technologie informacyjno-komunikacyjne, dronowe oraz cyberbezpieczeństwo.
Prezydent Andrzej Duda oferuje współpracę
Polska oferta technologiczna i naukowa dla Rwandy opiera się na zasadzie partnerstwa. Zakłada realizację projektów we współpracy z lokalnymi społecznościami i z wykorzystaniem miejscowych zasobów – powiedział prezydent i podkreślił, że tak było w przypadku huty cyny w Kigali – największej polskiej inwestycji w Rwandzie. Jak dodał, dzięki temu projektowi Rwanda stała się największym przetwórcą cyny w całym regionie Afryki Środkowej i Wschodniej.
Duda zwrócił też uwagę na popularność Polski wśród Rwandyjczyków. Jak mówił,aktualnie w naszym kraju studiuje grupa około 1500 obywateli Rwandy.
Polska odmienna od Zachodu
Polski prezydent mówił też o historycznych relacjach państw afrykańskich i europejskich, często nacechowanych opresją, krzywdą, rabunkiem i dominacją ze strony mocarstw zachodu.
Polska, państwo bez niechlubnej kolonialnej przeszłości, wchodzi na rynki państw Afryki całkowicie bez tych obciążeń. Polska oferuje współpracę w oparciu o wzajemny szacunek i zrozumienie interesów każdej ze stron– zapewnił.
Wiceszef MSZ Andrzej Szejna zaznaczył, że Rwanda jest dziś dla Polski strategicznym partnerem w Afryce.
Ważne są dla nas kwestie związane z nowoczesnymi technologiami, rolnictwem, przemysłem przetwórczym i zacieśnianiem współpracy przemysłów zbrojeniowych – mówił wiceminister.
CZYTAJ TAKŻE: Nadjeżdża optymizm w branży TSL. Firmy sięgają po zysk
CZYTAJ TAKŻE: Rząd wpędzi Polaków w ubóstwo energetyczne? 40 proc. zagrożonych
pap, jb