Oba kraje narażone są na cyberataki
Polska widzi duży potencjał rozwoju relacji ze Słowenią, szczególnie w obszarze ICT, cyberbezpieczeństwa, logistyki i transportu - powiedział przebywający z wizytą w Słowenii prezydent Andrzej Duda. Oba kraje podpisały porozumienie o współpracy sektorów IT.
W czwartek szef państwa polskiego wziął udział wraz z prezydent Słowenii Nataszą Pirc Musar w forum biznesowym branży ICT (technologii informacyjno-telekomunikacyjnych) i cyberbezpieczeństwa w Planicy.
Ważny partner handlowy
Prezydent Duda podkreślił, że Słowenia jest ważnym partnerem handlowym Polski i doskonałym rynkiem dla polskich produktów. W ciągu ostatnich dwóch dekad systematycznie rosła wymiana handlowa między obu naszymi krajami.
Coraz więcej polskich przedsiębiorców postrzega rynek słoweński jako możliwość rozwoju biznesu lub korytarz do kolejnych destynacji - mówił polski prezydent.
Zaznaczył, że nasz kraj dostrzega duży potencjał rozwoju wzajemnych relacji, szczególnie jeśli chodzi o sektor ICT, cyberbezpieczeństwo, logistykę i transport. Zwrócił też uwagę na inne obszary współpracy, takie jak działania dotyczące transformacji energetycznej i ochrony klimatu.
Według niego Inicjatywa Trójmorza stwarza ogromny potencjał dla rozwoju polsko-słoweńskich połączeń infrastrukturalnych.
Cyberbezpieczeństwo przede wszystkim
Jak poinformował, obie strony rozpoczęły rozmowy na temat rozwoju strategicznej infrastruktury cyfrowej, która ma wzmacniać cyberbezpieczeństwo w regionie i rozwijać technologię Net Zero.
Prezydent zauważył też, że zarówno Polska, jak i Słowenia są narażone na ataki w cyberprzestrzeni, które mają swoje źródło w inwazji Rosji na Ukrainę. Dlatego - jak mówił - warto rozwijać obustronną współpracę w zakresie cyberbezpieczeństwa i technologii informacyjnych.
Zgodziła się z nim prezydent Słowenii Natasza Pirc Musar, która także podkreślała, że zagrożenia cybernetyczne, obok dezinformacji, to najważniejsze dziś wyzwanie i dlatego - jak podkreśliła - Słowenia chce wzmocnić odporność infrastruktury krytycznej na zagraniczne cyberataki. W tej kwestii liczy na wymianę wiedzy z Polską.
PAP/bz
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Król jest jeden: Ta firma wyprzedza Facebook i Netflix
Pobierasz to świadczenie? Zyskasz nawet 4 tys. złotych