Produkcja i sprzedaż przemysłu – kubeł zimnej wody!
Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych spadła o 6 proc. r/r w marcu 2024 r., trzykrotnie bardziej od przewidywań analityków Spadek produkcji sprzedanej w ujęciu rocznym odnotowano w 26 spośród 34 działów przemysłu w marcu 2024 r. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.
„W marcu br. produkcja sprzedana przemysłu była niższa o 6 proc. w porównaniu z marcem ub. roku, kiedy notowano spadek o 3,7 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu z lutym br. wzrosła o 3,6 proc.. W okresie styczeń-marzec br. produkcja sprzedana przemysłu była o 0,7 proc. niższa w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku, kiedy notowano spadek o 1,1 proc. w stosunku do porównywalnego okresu poprzedniego roku” - czytamy w komunikacie. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w marcu br. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 3,9 proc. niższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 5,5 proc. niższym w porównaniu z lutym br., podano także. Konsensus rynkowy to spadek produkcji przemysłowej w ujęciu rocznym o 2 proc..
Produkcja sprzedana przemysłu mocno dołuje w większości działów
„Według wstępnych danych w marcu br., w stosunku do marca ub. roku, spadek produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 26 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych - o 29,1 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) - o 25,9 proc., w produkcji napojów - o 13,8 proc., metali - 12,5 proc., wyrobów z metali - o 10,3 proc., w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń - o 9,6 proc., w produkcji maszyn i urządzeń - o 9,3 proc., mebli - o 8,1 proc.” - czytamy w komunikacie.
Wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z marcem ub. roku, wystąpił w ośmiu działach, m.in. w gospodarce odpadami; odzysku surowców - o 7,5 proc., w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 4,5 proc., pozostałego sprzętu transportowego - o 2,1 proc., podał też GUS.
„W porównaniu z lutym br., wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) w marcu br. odnotowano w 27 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji napojów - o 28,0 proc., pozostałego sprzętu transportowego - o 21,2 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 10,6 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 9,5 proc., artykułów spożywczych - o 8,7 proc., maszyn i urządzeń - o 7,3 proc., w gospodarce odpadami; odzysku surowców - o 6,8 proc.” - czytamy dalej.
Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z lutym br., wystąpił w 7 działach, m.in. w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń - o 19,8 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) - o 3,7 proc., w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 1,8 proc., mebli - o 1,3 proc., podano także.
»» Inne dane z gospodarki czytaj tutaj:
Potężny skok wynagrodzeń w przemyśle
Zaskakująco głęboki spadek produkcji budowlanej
Głębokie spowolnienie przyszło z Niemiec?
Dane z przemysłu za marzec są zaskakujące. Mimo pierwszych sygnałów poprawy sytuacji w tej branży w Europie najnowsze dane to „kubeł zimnej wody”. Trudno powiedzieć czy wyjątkowo wczesny okres Wielkanocy w tym roku mógł mieć jakiś wpływ na aktywność pod koniec miesiąca. Niewykluczone także, że dalej pogarszała się koniunktura w Niemczech, co nie pozostaje bez wpływu na nasze lokalne przedsiębiorstwa. Głębokie spowolnienie dotknęło także produkcji budowlano-montażowej. Za wcześnie jeszcze na wyciąganie pochopnych wniosków, ale jeżeli dane za kwiecień nie przyniosą korekty w górę, to prognozy wzrostu PKB dla Polski na ten rok mogą ulec obniżaniu” – komentuje dane Mikołaj Raczyński, dyrektor zarządzający platformy inwestycyjnej Portu.
ISBnews, materiały prasowe sek
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Bruksela odstąpi od podatku od aut spalinowych? Co w zamian?
Ukraina nie odpuści. Czeka nas czołowe zderzenie