Dramatyczny stan branży drzewnej!" Ministerstwo do dymisji"
„Jesteśmy systematycznie niszczeni” - to jednoznaczne podsumowanie, jakie branża drzewna wystosowała wobec działań Ministerstwa Klimatu i Środowiska „koalicji 13 grudnia” 2023 roku. W odpowiedzi na narastający kryzys, 12 lipca 2024 roku odbywa się ogólnopolski, pokojowy protest leśników i przedstawicieli branży drzewnej w Polsce.
Zaraz po wygranych wyborach okazało się, że rządzący rozpoczęli proces wyłączania lasów z użytkowania. Decyzja ministerstwa wstrząsnęła całym sektorem, zwłaszcza na Podkarpaciu i Podlasiu, gdzie Polakom grozi utrata miejsc pracy i bankructwo przedsiębiorstw.
Okazuje się, że politycy już dawno podjęli decyzje dotyczące naszej branży,a zapowiedziany dialog i konsultacje to zasłona dymna przed wprowadzanymi niekorzystnymi zmianami i zagranie PR-owe.
Za rządów Prawa i Sprawiedliwości branża drzewna odnotowywała znakomite wyniki finansowe.
Jeszcze w 2022 roku mogliśmy się pochwalić tym, że branża drzewna to lider branży w Europie. Zarówno w produkcji wyrobów tartacznych, mebli, podłóg, czy architektury podłogowej byliśmy na pierwszym miejscu, lub na podium w porównaniu z innymi państwami Unii Europejskiej. Cała nasza branża jest w naszym kraju odpowiedzialna za 6% PKB i zatrudniała jeszcze niedawno niespełna pół miliona ludzi. Niestety od kliku miesięcy ta sytuacja radykalnie się zmieniła.
Przedsiębiorcy obawiają się, że do października wiele firm może nie przetrwać, a kolejne decyzje mogą tylko pogorszyć sytuację.
Oto główne postulaty leśników
- Natychmiastowe wycofanie moratorium na użytkowanie lasów.
- Dymisja kierownictwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska z powodu braku kompetencji i chęci współpracy
- Przywrócenie szacunku dla branży leśnej i zastopowanie jej oczerniania.
- Zapobieżenie masowemu bezrobociu w branży leśnej.
- Rozpoczęcie prawdziwego dialogu na temat reform Lasów Państwowych.
- Oparcie wszelkich zmian w lasach na konsultacjach i eksperckich analizach.
Branża przyjechała do Warszawy
Protestujący będą gromadzili się w alejach Ujazdowskich 1/3 przed budynkiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w godzinach 11 – 16. Następnie przejdą trasą: Al. Ujazdowskie, al. Armii Ludowej, Wawelska, Reja przed budynek przy ul. Wawelskiej 52/54, gdzie mieści się Dyrekcja Naczelna Lasów Państwowych.
Podróżujący autobusami linii: 116, 138, 143, 151, 166, 167, 180, 182, 187, 188, 411, 502, 514, 520, 523, 525, E-2, mogą spodziewać się niewielkich utrudnień oraz kierowania pojazdów na najbliższe przejezdne ulice- przekazał ZTM.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Zakaz podlewania trawników i ogrodów! Posypią się kary
Tysiące miejsc pracy dla Polaków. Przełom na rynku
Zielona energia nie jest ani tania, ani bezpieczna
Miał być akademik za 1 zł, jest za 1533 zł
jb
»» Najnowsze wydanie „Wywiadu Gospodarczego” oglądaj tutaj: