Nie dodzwonimy się już do swojego urzędu skarbowego...
Od 1 października pracownicy urzędów skarbowych będą dostępni na jednej ogólnopolskiej infolinii Krajowej Administracji Skarbowej – poinformowało Ministerstwo Finansów. Połączenia z dotychczasowymi numerami urzędów skarbowych będą automatycznie przekierowywane na infolinię. Czy to utrudni obywatelom załatwianie spraw?
Resort finansów wyjaśnia, że, dzwoniąc na infolinię KAS, klienci jak dotychczas uzyskają ogólną informację podatkowo-celną bez konieczności potwierdzania tożsamości. Nowością będzie natomiast możliwość uzyskania informacji dotyczących indywidualnych spraw podatnika objętych tajemnicą skarbową (po potwierdzeniu tożsamości kodem telePIN). Petenci uzyskają w ten sposób m.in. informacje o rozliczeniach swoich nadpłat i zwrotów z zeznań lub deklaracji podatkowych. Będą też mogli otrzymać wskazówki, jak załatwić swoje sprawy samodzielnie przez internet w dowolnym miejscu i czasie, korzystając z e-Urzędu Skarbowego – wylicza Ministerstwo Finansów.
Jedna ogólnopolska infolinia KAS
W ramach infolinii KAS w całej Polsce urzędy skarbowe będą obsługiwać klientów pod numerami, które były do tej pory wykorzystywane przez Krajową Informację Skarbową. Jak podkreślono w komunikacie, nie zmieniają się zasady udzielania informacji przez wyspecjalizowane urzędy skarbowe obsługujące duże podmioty gospodarcze. Pracownicy tych urzędów będą dla takich podmiotów dostępni pod dotychczasowymi numerami telefonów.
Jak będzie wyglądać uwierzytelnienie telePIN-em?
Każdy podatnik będzie mógł zadzwonić na infolinię KAS i uzyskać informacje dotyczące swoich spraw podatkowych, objęte tajemnicą skarbową, po uwierzytelnieniu kodem telePIN. Resort finansów wyjaśnia, że taki kod można ustawić po zalogowaniu się do e-Urzędu Skarbowego na stronie www.podatki.gov.pl.
A co z pełnomocnikami?
Jak tłumaczy resort, osoby działające na podstawie pełnomocnictwa ogólnego PPO-1 lub upoważnione do obsługi konta organizacji (UKO) także będą mogli uzyskać dostęp do informacji objętych tajemnicą skarbową dotyczących swoich mocodawców lub organizacji, do konta której są upoważnieni. W tym celu, poza telePINem, będą proszeni o podanie numeru identyfikacyjnego mocodawcy lub organizacji. MF zaznacza, że w każdym przypadku proces uwierzytelnienia za pomocą telePIN jest realizowany automatycznie przez system, a potwierdzenie tożsamości odbywa się bez udziału pracownika KAS.
Źródło: KAS
Oprac. GS
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje*.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Polski czempion o międzynarodowym zasięgu ma duże problemy
Szwedzi zamykają jedną z fabryk. A co z Gdańskiem?
Znana sieć drogerii zamyka wszystkie sklepy w Polsce
»» Rozmowa z Arturem Soboniem, członkiem zarządu NBP wielkich zakupach złota przez bank centralny na antenie telewizji wPolsce24 – oglądaj tutaj: