Zgłoś dach z eternitu, bo grozi ci więzienie!
Jeszcze tylko kilka dni pozostało na zgłoszenie obecności azbestu na budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Zegar tyka… Jeśli ktoś tego nie zrobi, musi się liczyć z karą finansową sięgającą 20 tys. zł, a w skrajnych przypadkach nawet z pozbawieniem wolności do pięciu lat!
Właściciele posesji, na terenie których znajduje się azbest, mają czas na złożenie ważnego wniosku tylko do 31 stycznia. Niedopełnienie formalności w wyznaczonym terminie może skutkować wysokimi karami finansowymi, utratą możliwości korzystania z programu „Czyste powietrze”, a w skrajnym przypadkach nawet karą więzienia.
Zakazany od 27 lat
Azbestu używano niegdyś masowo do budowy pokryć dachowych. Jego produkcja i używanie są zakazane od 1998 roku. Wszystko przez to, że substancja ta jest niezwykle szkodliwa. Gdzie zgłosić wyroby z azbestem w gospodarstwie? Osoby fizyczne powinny to zrobić w urzędach gminy. Z kolei przedsiębiorcy muszą skierować zgłoszenie do marszałka województwa. Dokument można dostarczyć osobiście, wysłać pocztą lub skontaktować się z odpowiednim urzędem telefonicznie.
Co musi się znaleźć we wniosku?
Jak podaje portal kb.pl, we wniosku właściciele nieruchomości, po przeprowadzeniu inwentaryzacji, muszą podać takie informacje, jak:
rodzaj, ilość, a także miejsce wykorzystania lub przechowywania niebezpiecznych materiałów zawierających azbest,
sposób ich montażu lub składowania wyrobów posiadających w sobie azbest,
ocena stanu technicznego tych wyrobów,
certyfikat bezpieczeństwa użytkowania wspomnianych produktów.
W przypadku kontroli właściciele posesji, którzy nie zgłosili faktu posiadania azbestu na swojej posesji, muszą się liczyć z poważnymi konsekwencjami. Po pierwsze, może na nich zostać nałożona kara grzywny (od 10 do 20 tys. zł), a nawet ograniczenie lub pozbawienie wolności (od 3 miesięcy do 5 lat). Mogą je otrzymać osoby produkujące, obracające albo stosujące wyroby zawierające azbest.
Do kiedy trzeba usunąć azbest (eternit)?
Zgodnie z przepisami, azbest musi zniknąć z dachów budynków do końca 2032 roku – w sposób niezagrażający zdrowiu ludzi i środowisku. Cały proces rozpoczęto w 2003 roku w ramach rządowego „Programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest, stosowanych na terytorium Polski”. Jego koordynatorem jest minister gospodarki.
Źródło: www.gov.pl; agrofakt.pl; www.interia.pl; www.kb.pl
Oprac. GS
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Kaliś: obecne ceny energii to śmierć dla przemysłu
Potentat meblowy zwalnia. Druga tura
Brytyjska flota przegania Rosjan z kanału La Manche
»» Telewizja wPolsce24 się zmienia: Nowy poranek! Codziennie od 7 rano! A wcześniej od 6 Poranne Wiadomości