
Największe zbrojenia Niemiec od II wojny światowej
Niemieckie ministerstwo obrony planuje zakup tysiąca czołgów Leopard 2 oraz 2,5 tys. kołowych transporterów opancerzonych Boxer. Za ich produkcję będą odpowiadać europejskie konsorcjum KDNS oraz niemiecki gigant zbrojeniowy Rheinmetall.
Resort obrony ma złożyć pierwsze zamówienia w najbliższych miesiącach. Do końca roku zakupy powinien zatwierdzić także Bundestag - poinformowała agencja Bloomberga, która jako pierwsza zapoznała się z planami ministerstwa obrony, kierowanego przez Borisa Pistoriusa (SPD).
Łączna wartość kontraktów zbrojeniowych na nowe czołgi i transportery opancerzone może sięgnąć nawet 25 mld euro. Za produkcję odpowiadać będą KDNS, mający siedzibę w Amsterdamie, oraz Rheinmetall.
Plan według oficjalnej wersji
Równolegle niemieckie ministerstwo obrony podpisało już część stosownych dokumentów, koniecznych do zakupu ponad tysiąca fińskich wozów bojowych Partia AMV. W Bundeswehrze mają one zastąpić kołowe transportery opancerzone TPz 1 Fuchs, których produkcję rozpoczęto jeszcze w latach 70. XX wieku. Kontrakt ten jest wart 2 mld euro, a 90 proc. wozów Partia AMV zostanie wyprodukowanych w Niemczech.
Nowy sprzęt ma znaleźć się na wyposażeniu dodatkowych brygad NATO, tworzonych z myślą o powstrzymywaniu Rosji. Sojusz Północnoatlantycki chce, by te formacje osiągnęły gotowość bojową do 2030 r.
Kanclerz Niemiec Friedrich Merz, zaprzysiężony na początku maja, zapowiedział w czerwcu przekształcenie Bundeswehry w najsilniejszą konwencjonalną armię w Europie. Zgodnie ze słowami Pistoriusa Bundeswehra musi być „gotowa do wojny” do 2029 r. Minister obrony nie wyklucza przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej w RFN, ponieważ, zgodnie z jego szacunkami, niemiecka armia potrzebuje 50-60 tys. dodatkowego personelu.
„Bez ograniczeń”
Niemiecki parlament uchwalił w marcu ustawę autorstwa CDU/CSU i SPD, reformującą zapisany w konstytucji „hamulec zadłużenia”, który zakazuje zwiększania deficytu budżetowego powyżej 0,35 proc. PKB. Wprowadzone zmiany przewidują, że wydatki na wojsko, obronę cywilną, służby i cyberbezpieczeństwo, przekraczające 1 proc. PKB, nie będą podlegać ograniczeniom budżetowym, a na ich sfinansowanie możliwe będzie zaciąganie kredytów.
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
pap, jb
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
W gospodarce trzeszczy, ale Tusk ma na głowie inny kryzys
Dlaczego mieszkania bez balkonu są… droższe?
W ciągu jednego dnia ceny energii wzrosły 50-krotnie!
»»Skandal! Premier uderza w Ruch Obrony Granic! Groźby są poważne! – oglądaj na antenie telewizji wPolsce24!
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.