Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Komisja Europejska chce nowych reguł dla zatrudniania młodzieży

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 9 września 2014, 15:34

  • 3
  • Powiększ tekst

Komisja Europejska spotkała się dziś z koordynatorami 18 pilotażowych programów, których celem jest pomoc młodym ludziom do 25. roku życia w znalezieniu zatrudnienia, dalszej edukacji albo szkolenia zawodowego. Jeden z projektów jest realizowany w Polsce.

"W związku z tym, że programy mają charakter pilotażowy, liczba młodych ludzi, którzy są w nie zaangażowani nie jest wielka, ale prawdziwą wartością tych projektów jest dostarczenie praktycznych przykładów krajom członkowskim jak wdrażać Gwarancje dla młodych" - mówił dziś na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE ds. zatrudnienia Jonathan Todd.

Projekty są realizowane w siedmiu państwach członkowskich UE - w Irlandii, Polsce, Rumunii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech i na Litwie. Dzisiejsze spotkanie z koordynatorami tych programów ma na celu dokonanie przeglądu postępów, które zostały dokonane.

Pilotażowy projekt z Polski realizowany jest w Miechowie w woj. małopolskim. Dotychczas, według KE, uczestniczyło w nim 300-350 osób w wieku 15-24 lata. Mieli oni okazję napisać test swoich kompetencji, spotkać się m.in. z doradcą zawodowym, czy wziąć udział w praktycznych zajęciach u pracodawców.

Z kolei około 100 osób wzięło udział w targach Edukacja i Praca, gdzie przedstawiciele szkół oraz biznesu prezentowali praktyczne możliwości dostępne dla młodych ludzi, którzy chcą się dalej uczyć lub podjąć pracę.

Zdecydowana większość projektów, bo aż 6 z 18 realizowanych jest w Hiszpanii, gdzie bezrobocie wśród młodych przekracza 55 proc. Brytyjczycy przygotowali trzy programy, Włosi, i Rumuni po dwa.

Bezrobocie wśród młodych w UE jest ponad dwa razy wyższe niż wśród ogółu populacji. Więcej niż co piąty młody mieszkaniec Unii nie ma zatrudnienia. Największy problem mają z tym kraje południa kontynentu.

Pakiet "Gwarancje dla młodych" ma na celu skuteczniejszą walkę z bezrobociem wśród młodzieży w państwach UE. W zeszłym roku UE uzgodniła, że aby skuteczniej walczyć z problemem bezrobocia młodzieży, każdy kraj Unii powinien wdrożyć systemy gwarantujące osobom poniżej 25. roku życia dobrą ofertę pracy, możliwość dalszej edukacji albo szkolenia zawodowego w ciągu czterech miesięcy od chwili utraty pracy albo ukończenia szkoły.

Na realizację tej inicjatywy poza środkami Europejskiego Funduszu Społecznego przewidziano 6 mld w nowym budżecie Unii na lata 2014-2020.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze