Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Kolejny budżetowy szczyt UE już w lutym

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 8 stycznia 2013, 15:01

  • Powiększ tekst

7 i 8 lutego odbędzie się najbliższy szczyt szefów rządów i państw UE - poinformowała Rada Europejska na stronie internetowej. Tematem szczytu może być unijny budżet na lata 2014-2020, choć nie jest to jeszcze przesądzone - wskazują niektóre źródła UE.

"Nie można wykluczyć tego, że szczyt UE będzie poświęcony budżetowi" - wskazują źródła dodając, że na razie ostatnia propozycja budżetu to ta z poprzedniego szczytu UE, który odbył się w listopadzie.

Inne źródła wskazują natomiast, że przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy ogłosi najbliższe spotkanie przywódców szczytem budżetowym tylko wtedy, gdy będzie pewien, że szczyt zaowocuje porozumieniem.

Z kolei według źródła w Parlamencie Europejskim wieloletni budżet UE będzie jednym z tematów szczytu w lutym. Listopadowy szczyt UE zakończył się brakiem porozumienia ws. budżetu UE na lata 2014-20, ale Van Rompuy zapewniał wówczas o "dużym potencjale zgodności" i szansach na dojście do porozumienia na początku 2013 r.

Zaproponowana na listopadowym szczycie przez Van Rompuya propozycja budżetu zakłada cięcia w wysokości 75 mld euro w stosunku do mniej więcej bilionowej wyjściowej propozycji Komisji Europejskiej (plus 6 mld w instrumentach pozabudżetowych jak fundusz rozwojowy dla państw trzecich). Czyli przewiduje wydatki UE na poziomie prawie 972 mld euro (w tzw. zobowiązaniach) w ciągu siedmiu lat. Brytyjczycy i Niemcy domagali się dalszych redukcji o 30 mld euro w wydatkach UE, m.in. na administrację.

Dla Polski propozycja Van Rompuya oznaczała, że w ramach funduszy spójności mogłaby otrzymać w ciągu siedmiu lat nowej perspektywy finansowej około 72,4 mld euro. To wciąż więcej niż Polsce przypada w obecnym budżecie na lata 2007-13 (prawie 68 mld euro).

Premier Donald Tusk po listopadowym szczycie przekonywał, że państwa postulujące największe cięcia w unijnym budżecie potwierdziły, że nie zależy im na redukcji środków na politykę spójności i wspólną politykę rolną.

(PAP)

jzi/ kot/

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.