Informacje

fot. Facebook
fot. Facebook

Empik ma kłopoty - popularna sieć negocjuje z bankami warunki spłaty zadłużenia

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 5 listopada 2014, 07:38

    Aktualizacja: 5 listopada 2014, 12:49

  • 10
  • Powiększ tekst

Właściciel sieci „Empik” boryka się z coraz większymi problemami. Grupa negocjuje z bankami warunki spłaty zadłużenia, a rynek spekuluje o planowanej wyprzedaży aktywów – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

To nie jest najlepszy okres dla Empik Media & Fashion (EM&F). Firma stara się uzyskać od banków zgodę na możliwość dogodnej spłaty obligacji, która opiewa na kwotę 250 mln złotych. Problem w tym, że z pustego, nawet Salomon nie naleje. Empik w ubiegłym roku, zanotował bowiem stratę w wysokości 302 mln zł.

Spółka chcąc rozwiązać swoje problemy finansowe, chce sprzedać część swoich aktywów.

„Na pierwszy ogień poszły spółki z przynoszącego straty segmentu moda, zaraz potem ruszyła sprzedaż szkół językowych” - czytamy w PB.

W grę wchodzi sprzedaż jednej z czołowych marek grupy, sieci sklepów „Smyk”. Problem w tym, że wszystkie transakcje z ewentualnymi kupcami utknęły w martwym punkcie.

Zdaniem ekonomistów, Grupa EM&F z powodu bardzo chaotycznego działania, które nie rozwiązuje problemów spółki, może nie przetrwać najbliższych miesięcy.

Puls Biznesu/ lz/

Oświadczenie zarządu spółki Empik Media & Fashion

Szanowni Państwo,

Zarząd Spółki Empik Media & Fashion S.A. (EM&F) w porozumieniu z jej główni akcjonariuszami, Penta Investments i Eastbridge, pragnie odnieść się do artykułu opublikowanego w dzisiejszym wydaniu „Puls Biznesu” - pt. “Właściciel Empiku coraz bliżej ściany”, autorstwa pani Magdaleny Wierzchowskiej - i zwartych w nim nieprawdziwych komentarzy stron trzecich oraz spekulacji rynkowych:

1/ Pogłoski rynkowe o rzekomym postawieniu kredytów w stan wymagalności oraz „pęknięciu” zabezpieczeń udzielonym obligatariuszom są całkowicie bezpodstawne i nie mają potwierdzenia w rzeczywistości. Obecnie Spółka nie naruszyła żadnych postanowień umów zapewniających Spółce finansowanie (w tym również kowenantów bankowych). Całe finansowanie zapewniane przez banki oraz obligatariusz jest w pełni dostępne dla Spółki. Obecne działania Zarządu Spółki, celem pozyskania refinansowania są standardowym procesem związanym ze zbliżającym się terminem zapadalności długu. Spółka prowadzi szereg rozmów z wieloma instytucjami finansowymi i partnerami biznesowymi. Chcemy podkreślić, że rozmowy te są prowadzone w dobrej wierze, przy pozytywnym nastawieniu stron. Na tym etapie Spółka nie ma żadnych informacji, które wskazywałyby na to, że finansowanie nie zostanie uzgodnione w niedługim terminie.

2/ W przeciwieństwie do informacji zawartych w ww. artykule - Spółka celowo zdecydowała o przeniesieniu procesu sprzedaży szkół językowych po zakończeniu okresu wakacyjnego, co jest typowe dla tego typu decyzji biznesowych/procesów. Proces został rozpoczęty w minionym miesiącu i przebiega zgodnie z założonym przez Spółkę planem. Chcielibyśmy wskazać, iż obserwujemy duże zainteresowanie segmentem szkół językowych - Learning System Group, który stanowi unikalne aktywo, ze znaczącym udziałem rynkowym. W odniesieniu do rozwoju naszych szkół językowych w Rosji i na Ukrainie – chcielibyśmy potwierdzić, że przebiega on zgodnie z przyjętym planem, a sankcje, które dotknęły Rosję i Ukrainę nie wpłynęły na dynamikę rozwoju. Klienci szkół językowych na tych rynkach cenią sobie naszą ofertę.

3/ Według naszej wiedzy nie ma żadnego konfliktu pomiędzy głównymi akcjonariuszami Spółki - Eastbridge i Penta Investments - ani w kontekście finansowania, ani w odniesieniu do strategii rozwoju Spółki. Pełne i zgodne zaangażowanie Penta Investments i Eastbridge znalazło potwierdzenie w postaci pożyczki o wartości 80 mln PLN udzielonej Spółce we wrześniu 2014 r. (raport bieżący 33/2014 z dnia 11.09.2014), w której akcjonariusze partycypowali po 50%. Współpraca pomiędzy akcjonariuszami układa się harmonijnie. Dodatkowo, obaj akcjonariusze wyrazili gotowość zwiększenia finansowania dla Spółki w ramach obecnie finalizowanej umowy kredytowej. W publikacji „Pulsu Biznesu” powyższa pożyczka została przypisana jedynie Penta Investments.

4/Według naszych informacji, opinie osób trzecich, na które powołano się w artykule “Puls Biznesu”, dotyczące rzekomego wycofywania się Eastbridge z inwestycji w Polsce – są w zupełności bezpodstawne. Chcemy wskazać, iż Pani Davina Bruckner - córka założyciela/twórcy Eastbridge Pana Yarona Brucknera – jako przewodnicząca Rady Nadzorczej Eastbridge jest w pełni zaangażowana w rozwój Grupy Empik Media & Fashion. Z tego też względu przeprowadziła się do Polski, celem jeszcze bliższej współpracy z zarządem Spółki.

5/ Chcielibyśmy również zaprzeczyć spekulacjom zawartym w ww. artykule dotyczących planowanego wyjścia Empik Media & Fashion z poszczególnych inwestycji (m.in. Smyk, empik.com czy Empik) w najbliższej przyszłości. Są one zupełnie bezpodstawne.

Z poważaniem, Zarząd Empik Media & Fashion S.A. Krzysztof Rabiański – Prezes Zarządu Jacek Bagiński – Członek Zarządu, Dyrektor Finansowy

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze