Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Grecja nie przejmuje się fiaskiem

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 17 lutego 2015, 09:38

  • 1
  • Powiększ tekst

Minister finansów Grecji Janis Warufakis zbagatelizował dziś fiasko poniedziałkowych rozmów z ministrami finansów państw strefy euro w sprawie dalszego wsparcia dla jego kraju. Grecja ma czas do piątku, by wystąpić o przedłużenie programu pomocowego.

"W Europie wiemy, jak obradować, aby po początkowym braku porozumienia stworzyć bardzo dobre, honorowe rozwiązanie" - powiedział grecki minister w Brukseli.

Warufakis wypowiadał się następnego dnia po zakończonych niepowodzeniem rozmowach w Brukseli ministrów finansów 19 państw strefy euro, na których Grecja podtrzymała swe stanowisko, że nie chce przedłużenia obecnego programu pomocowego i proponuje w zamian tzw. porozumienie pomostowe, dające jej czas na wynegocjowanie innych warunków pożyczek.

Na konferencji prasowej w poniedziałek Warufakis podkreślił, że program pomocowy zawiódł jeśli chodzi o stabilizowanie Grecji, a jego partia doszła do władzy, bo obiecała, że z nim skończy.

Kraje eurolandu dały w poniedziałek Grecji czas do piątku, by wystąpiła o przedłużenie obecnego programu pomocowego, gdyż w przeciwnym wypadku nie otrzyma dalszych pożyczek. W latach 2010-2014 Grecja otrzymała od UE i MFW 240 mld euro w ramach programów ratunkowych, które uchroniły ją przed bankructwem. Nowy rząd w Atenach chce teraz tzw. porozumienia pomostowego zamiast nadzorowanego przez trojkę (Europejski Bank Centralny, Komisja Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy) obecnego programu pomocowego.

PAP/ as/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze