Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Władza obejrzy każde konto bankowe - właśnie dostała instrumenty do pełnej inwigilacji finansowej Polaków: MSW zaprzecza

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 26 lutego 2015, 09:20

    Aktualizacja: 26 lutego 2015, 14:56

  • Powiększ tekst

Koniec wolności. Urzędnik zajrzy na konto każdemu obywatelowi. Właśnie otrzymał stosowne prawne instrumenty. Nadchodzi czas skarpety?

AKTUALIZACJA

Ale niestety, nawet skarpeta może być nieskuteczna. Zamknięcie konta sprawi, że jeszcze po 5 latach jego dane będą dostępne dla urzędników. Po co im ta wiedza? Sprawę bada "Dziennik Gazeta Prawna".

– Celem wprowadzenia bazy jest zwiększenie kontroli administracyjnej oraz skarbowej nad podmiotami prywatnymi i gospodarczymi w kwestiach finansowych – tłumaczy dr Mariusz Bidziński, partner w kancelarii Chmaj i Wspólnicy. – O ile jednak zrozumiałe są weryfikacja i raportowanie niektórych danych, o tyle szeroka ingerencja, a nawet inwigilacja, jest niepokojąca – dodaje mec. Bidziński.

Urzędnicy nie widzą w tym nic złego. Twierdzą, że to dla dobra Polski i nas - obywateli.

Z założeń ustawy wprowadzającej CBR wynika, że zwiększy się skuteczność poszukiwania majątku dłużników. Organy podatkowe i egzekucyjne nie będą już musiały rozsyłać wielu zapytań do banków, poszukując kapitału.

Cóż - urzędnikom zawsze mało.

AKTUALIZACJA

Otrzymaliśmy stanowisko MSW w tej sprawie. Publikujemy je w całości poniżej.

Stanowisko MSW

W tym momencie nie mówimy o żadnym ostatecznym kształcie założeń. Nie ma żadnego ostatecznego i zatwierdzonego dokumentu w tej kwestii. Jest to jedynie wstępna propozycja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Finansów oraz Prokuratury Generalnej.

Jeżeli chodzi o MSW to ta wstępna propozycja rozpatrywana jest w kontekście m.in. skutecznej walki z przestępczością zorganizowaną, w tym o charakterze ekonomicznym, czyli tzw. przestępczością "białych kołnierzyków". Obecnie służby, aby uzyskać informacje na temat lokalizacji środków majątkowych przestępcy, muszą występować np. do kilkudziesięciu banków, co wymaga czasu. W myśl tej wstępnej propozycji szybciej udałoby się ustalić, czy dany przestępca ma rachunek bankowy.

Jeszcze raz podkreślamy, że nie chodzi o wgląd w rachunek i transakcje dokonywane na tym rachunku, ani zwiększenie uprawnień służb. Planowany rejestr nie będzie bowiem służyć gromadzeniu informacji o dokonywanych transakcjach finansowych, wysokości środków zgromadzonych na rachunkach.

Chcemy jednoznacznie podkreślić, że aby uzyskać informacje o zgromadzonych środkach na koncie bądź dokonać zabezpieczenia tych środków na koncie, musi być, tak jak do tej pory, wydane stosowne postanowienie sądu.

Wystąpienie z zapytaniem będzie, więc możliwe wyłącznie w razie zaistnienia takiej potrzeby w związku z prowadzonymi przez uprawniony podmiot czynnościami, mieszczącymi się w zakresie działalności związanej z realizacją jego ustawowych zadań.

Zapewniamy, że wszystkie opinie, które do nas dotrą, będą przez nas wnikliwie analizowane.

Nie jest to w żadnym wypadku ostateczny kształt projektu. Chcemy również w sposób zdecydowany zaznaczyć, że każdy sygnał zgłaszany przez ekspertów do MSW, będzie przez nas brany pod uwagę.

Nie jest naszym zamiarem wzbudzanie niepokoju ani żadnych wątpliwości. Absolutnie nie oznacza to, w żadnym wypadku, wglądu w konta bankowe obywateli i poznawanie dokonywanych przez nich transakcji.

Dziennik Gazeta Prawna/ as/

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych